SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

Családinet [cikkei] - 2024-11-27
A fűtési rendszerek beüzemelésével számos olyan beltéri allergén kerülhet a levegőbe, ami panaszt okozhat az allergiások számára. A beltéri levegő minőségének az sem tesz jót, hogy a fűtési szezonban sokan igyekeznek megóvni otthonaik melegét, és a fűtési költségeket is szeretnék minimalizálni, ezért ritkábban és rövidebb ideig szellőztetik a lakótereket - hívja fel a figyelmet Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt-tüdőgyógyász szakembere, akit a fűtés okozta allergiás panaszokról kérdeztünk.
A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

Feltekert termosztát – alacsony páratartalom

Sokan alig várják, hogy a hidegebb idő beálltával bekuckózhassanak meleg otthonaikba egy bögre tea kíséretében. A kandallók és cserépkályhák, radiátorok és gázkonvektorok jóleső melege azonban allergiás panaszaink felerősítésével is járhat.  

– A fűtés többféle módon befolyásolhatja az allergiások panaszait, többek között szárazzá teszi a beltéri levegőt, ami az orrnyálkahártya és a torok szárazságához is vezethet. Ez azért probléma, mert a nyálkahártya meggátolja a kórokozók átjutását, és a mirigyei által termelt váladék elpusztítja a mikroorganizmusok jelentős részét. Összességében tehát fontos őrző-védő funkciót tölt be a betegségek és fertőzések kapcsán – mondja Dr. Hidvégi Edit. A kiszáradt orrnyálkahártya érzékenyebbé válik a beltérben található allergénekre is. A folyamat ellensúlyozására a rendszeres HEPA-szűrővel ellátott porszívóval történő takarítás, a gyakori nedves portörlés, a bőséges folyadékbevitel és a levegő párásítása is jó megoldás. Ezen felül javasolt a gyakori sósvizes orrmosás, amivel a nehezen elérhető helyekről is eltávolíthatók az allergének, és csökkenthetők a légúti allergiák gyulladásos tünetei. Az orrmosás hatékonyságát rengeteg tudományos bizonyíték támasztja alá, ezért használatát számos szakmai ajánlás javasolja.

A fűtési szezon nagy nyertesei: a poratkák

A beltéri allergének toplistáján előkelő helyen szerepel a poratka is. Sajnos nincs olyan szöglete a lakásnak, ahol ne fordulna elő, ám kedvenc búvóhelye az ágy, valamint az ágynemű, ahol könnyedén hozzájuthat a táplálékául szolgáló, lehulló hámsejtjeinkhez. Allergiás panaszainkat a beszáradt és mikroszkopikus méretűre széttöredezett ürülékében lévő fehérje okozza, ami légúti és bőrtünetek formájában nyilvánul meg.

– Mivel a poratka leginkább a meleg, párás lakásokban érzi igazán elemében magát, így ne tekerjük fel túlzottan a termosztátot, és a párásítással sem érdemes túlzásba esni – javasolja a szakember. A lakókörnyezetünkben célszerű a kb. 40-60 százalék közötti páratartalmat és a 20-22 fok közötti hőmérsékletet megcélozni (a hálószobában ennél alacsonyabb hőmérsékletet is beállíthatunk).

Tüsszögés, orrfolyás? A cirkuláló meleg levegő is okozhat panaszokat

- A kályha és kandalló használata során a szilárd égéstermékek (füst, korom, szálló por) és gáznemű anyagok okozhatnak kellemetlen légúti tüneteket (zihálást és köhögést) az allergiás betegek számára, és sajnos akár a meglévő krónikus tüdőbetegségeket (pl. asztma, COPD) is jelentősen súlyosbíthatják. Súlyos problémát jelent, hogy sokan igen felelőtlenül lakkozott és különféle vegyi anyagokkal kezelt bútorokat, műanyagot és szemetet is tűzre dobnak, ami rendkívül káros a légutakra és az egészégre. Ugyanakkor a radiátorokkal vagy konvektorokkal felszerelt lakásokban a folyamatosan keringtetett meleg levegő idézheti elő az allergiás tüneteket. A fűtés elindítását követően a feláramló meleg levegő ugyanis felkavarja a fűtőtesteken és az alattuk lerakódott port, és vele együtt a benne lévő allergének (poratkák, pollenek, penészgomba spórák, házi állatok beszáradt és feltöredezett faggyú- és hámsejtjei) is a levegőbe kerülnek – ezek légúti panaszokat váltanak ki az arra érzékenyeknél. Takarításkor szenteljünk kiemelt figyelmet a fűtőtestek portalanításának is – hívja fel a figyelmet a pulmonológus szakember, aki hozzáteszi, hogy ha split klímával oldjuk meg a fűtést, akkor a ventilátoron, szűrőkön és lamellákon megtelepedett por és szennyeződés eltávolításáról se feledkezzünk meg. Ez utóbbinál rendkívül fontos a rendszeres szakember által történő tisztítás és fertőtlenítés is, hiszen a lecsapódó nedvesség miatt ezekben az eszközökben előszeretettel bújnak meg a baktériumok és gombák is.

Ha csapdába akarja ejteni a meleget, megjelenhet a penész is

A fűtés általában csökkenti a páratartalmat, ezáltal mérsékli a penész kialakulását, a nem megfelelően szellőző helyiségekben azonban fokozott páralecsapódás jöhet létre, ami kedvez a penészgomba szaporodásának. A penészgomba felbukkanására a sötét, nyirkos és párás, a szem elől sokszor elzárt zugokban (fürdőszobában, padláson és pincékben, gardróbszekrényekben, bútorok mögött, cserepes virágok földjében), hiányos falszigetelés esetén hőhidaknál, az északi falakon, valamint a műanyag nyílászárókkal ellátott új lakásokban is számíthatunk. E beltéri allergén végleges felszámolása csak a kiváltó ok megszüntetésével (többek között a szigetelési hiányosságok kijavításával, a páratartalom csökkentésével és a rendszeres szellőztetéssel) érhető el.

– Az allergénekkel teli áporodott és elhasználódott levegő, a dohos szag, a nedves-penészes falak nemcsak allergiás panaszainkat súlyosbíthatják (vizes orrfolyást, orrdugulást, köhögést, szem- és torokviszketést, a szem bevérzését és asztmatikus tüneteket okozva), de általános közérzetünkre és egészségi állapotunkra is rányomhatják bélyegüket. Egy kellemes hőmérsékletű, megfelelő páratartalmú, tiszta levegőjű és allergénminimalizált lakótérben jól érezzük magunkat, és allergiás panaszaink is mérséklődnek, ellenben a rossz beltéri levegőminőség a rendkívül kellemetlen allergiás tüneteken túl indokolatlan fejfájást, fáradtságot, koncentrációs zavarokat is okoz. Ha tehát úgy érzi, hogy az utóbbi időben a felsorolt panaszoktól szenved, és tünetei zárt környezetben felerősödnek, akkor javasolt allergológus szakembert felkeresnie – tanácsolja Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont pulmonológus szakorvosa.

Forrás: Allergiaközpont (www.allergiakozpont.hu)

Nyitókép: depositphotos

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja