SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Előzzük meg a nyári fertőzéseket alapos kézmosással!

Családinet [cikkei] - 2012-08-22
A közhiedelemmel ellentétben a baktérium és vírusfertőzések nem csak a hideg téli időszakban veszélyeztetik egészségünket. Egyes fertőzések egész évben egyforma gyakorisággal fordulnak elő, sőt bizonyos kórokozók által okozott megbetegedések megszaporodnak az év ezen időszakában. Néhány óvintézkedés betartásával azonban biztosíthatjuk magunk és gyermekeink biztonságos és felhőtlen nyári szórakozását.
Előzzük meg a nyári fertőzéseket alapos kézmosással!

A nyári időszakban is több száz kórokozó okozhat megbetegedést a családban, és mivel a nyári meleg kedvez ezek elszaporodásának, kiemelten fontos, hogy még jobban odafigyeljünk nemcsak a saját, hanem gyermekünk higiéniájára is.  Nyáron a leggyakrabban a szalmonella valamint az coli baktérium okoz megbetegedéseket, így különösen nagy figyelmet kell fordítanunk kezünk és az elfogyasztott ételek tisztaságára, valamint azok szavatosságára.

Közhelynek tűnik, de a gyakori kézmosás még a mai napig is a legegyszerűbb eszköz a fertőzések terjedésének megakadályozására. A kézmosás nem vesz igénybe sok időt és energiát, mégis nagy segítségünkre lehet az akár hetekig is elhúzódó, sok kellemetlenséggel járó fertőző betegségek megelőzésében. Az Amerikai Egyesült Államok Egészségügyi Hivatala szerint korunk vírusainak és baktériumainak 80%-a szennyezett kézfelületen terjed tovább, ezért alapvető fontosságú az alapos melegvizes kézfertőtlenítés.  A megfelelő antibakteriális készítménnyel történő kézmosás segíthet tehát a leggyakoribb betegségek megelőzésében.

Mit tehetünk?

A nyári baktériumok és vírusok által okozott fertőzések megelőzésére a legjobb védekezés az alapvető higiéniai szabályok betartása. A konyhai tevékenységek során rendszeres kézmosással nem csak a vírusos és bakteriális megbetegedések csökkenthetőek, hanem az ételmérgezések kockázata is. Fokozottan ügyeljünk a tisztaságra az ételek elkészítésénél, tartsuk tisztán a munkafelületeket, mossuk meg alaposan a zöldségeket, gyümölcsöket, és ne fogyasszunk nyers húst vagy pasztörizálatlan tejet. Grillezésnél tisztítsuk meg alaposan a grillrácsot és kerüljük húsok angolos, fél angolos elkészítési módját.

Mivel a legtöbb fertőzés a szájon keresztül jut a szervezetünkbe, a közös tányérok, poharak használatának mellőzése jelentősen csökkentheti a fertőzés továbbterjedésének kockázatát. Különösen nagy gondot érdemes erre fordítani a nyári táborozások alkalmával, ahol a higiénés feltételek nem biztos, hogy megfelelnek az otthon megszokottnak.



Utazás előtt tájékozódjunk az adott országban tapasztalható higiéniai feltételek felől, de bárhová is utazunk egyébként is érdemes beszerezni antibakteriális hatású kézmosószereket, melyeket bármilyen váratlan helyzetben használni tudunk. Az északi és déli féltekén eltérően alakulhatnak ki a különböző megbetegedések, szezontól függően. Például ha a téli időszakban, az influenzaszezon csúcsán Magyarországról a déli féltekére utazunk, könnyen lehet, hogy mi tesszük ki fertőzésveszélynek a környezetünkben lévő turistákat, bár ugyanez természetesen fordítva is előfordulhat.

Az utazások mellett a nyári időszak veszélyforrásai között mindenképpen meg kell említeni az állóvizeket és a ritkán tisztított medencéket. Ezek ugyancsak kiemelkedő kockázatot jelenthetnek a fülledt melegben a még gyorsabban szaporodó vírusok és baktériumok miatt.  

Kézmosási tippek

Mindig mossunk kezet

  • ételek elkészítése előtt; amennyiben a szabadban sütögetünk, használjunk antibakteriális kézfertőtlenítő gélt
  • nyers ételek előkészítése, különösen húsok után
  • evés előtt – még fagyizás vagy gyümölcsfogyasztás előtt is
  • háztartási hulladék, kerti hulladékok, vagy ezekkel szennyezett tárgyakkal való érintkezés után
  • gyógyszerekkel való érintkezés után
  • fertőző betegekkel való érintkezés után
  • kontaktlencse behelyezése és kivétele előtt
  • WC-használat és pelenkázás után
  • állatokkal, vagy pórázzal, szájkosárral való érintkezés után
  • orrfújás, köhögés, tüsszentés után
  • sebek, egyéb sérülések ellátása előtt és után


Forrás: Well PR Ügynökség
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja