SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Összefüggés a PCOS és a szívbetegségek közt?

Családinet [cikkei] - 2013-03-07
Kardiovaszkuláris betegségekkel küzdő szülők lányainak nagyobb az esélyük a policisztás ovárium szindrómára (PCOS) - állítja egy ausztrál kutatás. Dr. Hubina Erika, az Oxygen Medical endokrinológusa az összefüggéseket és a tüneteket vette számba.
Összefüggés a PCOS és a szívbetegségek közt?

A PCOS-től szenvedő nők szülei veszélyeztetettebbek

A PCOS nevű komplex hormonális- és anyagcsere-rendellenesség a fogamzóképes korú nők 10 százalékát érinti. Ennél fogva ez a leggyakoribb hormonális ok, amely meddőséghez vezethet. A University of Adelaide kutatói a PCOS-t vizsgálva jutottak arra a következtetésre, hogy az ebben a betegségben szenvedő nők szüleinek nagyobb esélyük van a szív- és érrendszeri betegségekre.  
Az anyák esetében ez azt jelenti, hogy a kardiovaszkuláris betegségek kockázata nő, kétszer nagyobb az esélyük a magas vérnyomásra, mint egészséges nők mamáinak. Az apáknál kétszer nagyobb kockázata van a szívbetegségeknek, és több, mint négyszer nagyobb valószínűséggel kell átélniük stroke-ot, mint más apáknak.  A kutatásban közel 700 nő családtörténetét vetették össze, akik 1973 és 1975 közt születtek egy Adelaide-i kórházban. A tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a krónikus betegségekre való hajlam következménye lehet a PCOS kialakulása. Ez már csak azért is rámutat a további kutatások szükségességére, hiszen csak Ausztráliában közel fél millió nő szenved a PCOS-től, amely a meddőségen kívül más súlyos egészségügyi komplikációkkal is járhat.

Gyanús tünetek

A PCOS tünetei legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Van, akinél csupán néhány kellemetlenség utal a bajra, mások szinte az összes tünettől szenvednek. De melyek ezek?
- Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
- Apró ciszták a petefészekben
- Pattanásos bőr
- Szőrnövekedés az arcon és a testen
- Hajhullás, kopaszodás
- Emelkedett inzulinszint, inzulinrezisztencia, cukorbetegség
- Meddőség
- Elhízás, amely nem csak következmény, de egyben a PCOS kiváltó oka is lehet.

Van segítség

-A pontos diagnózis felállításához endokrinológiai és nőgyógyászati vizsgálat egyaránt szükséges. A tünetek jellegétől függően vizsgálni lehet többek közt a szőrnövekedés, a hajhullás mértékét, a haskörfogatot, a vérnyomást, a lipidszintet és a szénhidrát anyagcserét. A betegség pontos okainak felderítése céljából a hormonértékek eltérő időszakokban történő mérésére is szükség van. A diagnózis birtokában kezdődhet a kezelés, amelynek első lépése a hormonszintek normalizálása. A terápiás mód megválasztását a panaszok és tünetek határozzák meg. Elképzelhető, hogy a beteg aktuális kezelését évekig tartó gondozás követi, amely során változhat a terápia is – hangsúlyozza dr. Hubina Erika, az Oxygen Medical endokrinológusa. - A gyógyszeres kezelés mellett PCOS esetében is döntő jelentőségű a helyes életmód. A megfelelő diéta és rendszeres mozgás segíti az optimális inzulinszint elérését, ami az androgén tünetek javulását a meddőség megszűnését, a metabolikus szindróma és a cukorbetegség kockázatának csökkenését eredményezheti.

www.oxygenmedical.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja