SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kihívások a trombózis hosszú távú kezelésében

Családinet [cikkei] - 2013-04-04
Kell-e trombózis után fáslit vagy kompressziós harisnyát használni? Ha kell, azt melyik lábra, milyen szorosan, mennyi ideig, vagy meddig érjen a beteg végtagon? Lehet-e kerékpározni? Mennyi folyadékot kell fogyasztani?Megannyi, mindennapokat érintő kérdés. Ezekre kerestünk választ.
Kihívások a trombózis hosszú távú kezelésében

Szakértőnk, dr. Kósa Éva belgyógyász, a Trombózisközpont angiológus szakorvosa szerint valóban hosszabb-rövidebb időbe telik felvenni a trombózis előtti élet fonalát, ritmusát.

A trombózis után bizonyos területeken megváltozik a beteg életmódja, átíródnak szokásai, a gyógyszeres kezelés alatt az étrend, kezdetben a mozgáshoz való viszony, később az ülő-álló feladatok elvégzése kíván alapos újragondolást.

A szükséges változtatásokat éppúgy, mint a trombózis utáni gyógyszeres terápiát egyénileg szakorvossal egyeztetve szabad elfogadni. Az akut szakban az előírások egységesek, később a gyógyszeres kezelést illetően nem jellemzően, de az életmódra vonatkozóan van lehetőség igazodni a beteg életviteléhez.

A trombózist követően más-más tanácsok vonatkoznak az első hónapra, a 3-6. hónapig, majd az ezt követő időszakra. Más lesz a kezelés akkor, ha a kialakult trombus feloldódik a véralvadásgátló hatására, vagy ha az kitapad az érfalra, szakszóval szervül. Az előbbi esetben késői szövődményként a boka körül megjelenő bőrjelenségek kialakulásának nagyobb a valószínűsége.

Szakértőnk szerint nagyon fontos tudni, hogy a trombózissal kapcsolatban vannak általános, mindenkire egyaránt vonatkozó tanácsok, mégis minden trombózis egyedi abban az értelemben, hogy akit érint, annak a legkisebb szükséges változtatásokkal a legnagyobb biztonság mellett, alakuljon az életvitele.

Az életkor és a nem fontos információk az után-követés során.

Ha fiatal nőbetegről van szó, akkor a fogamzásgátlással kapcsolatos tanácsokon, tiltásokon, az örökletes trombózishajlam vizsgálatán és a későbbi terhesség gondozásán van a hangsúly. Véralvadásgátló gyógyszer szedése esetén a menstruációs fájdalmak, görcsök elleni gyógyszerek egyeztetése szükséges.

Idősebb betegeknél inkább egyéb betegségek, főleg tumoros betegségek kutatása, nőbetegeknél a változó korral járó tünetek esetén a hormonpótlás kérdése kerül fókuszba.

A trombózis oka is befolyásolja az után követést

Általánosságban elmondható, hogy akinek volt trombózisa, fokozottabban hajlamos egy újabb kialakulásár. Ezért alapvetően fontos a kialakító tényezők kerülése, a védő faktorok erősítése.

Egy végtagtraumát, valamilyen műtétet követő trombózis esetén a megelőzésre, a hasonló helyzetekben való fokozott odafigyelésre kell a hangsúlyt fektetni. Ha fogamzásgátló, hormonpótló gyógyszer mellett alakult ki trombózis, ott a genetikai kivizsgáláson, a gyógyszerek elhagyásán és a mindennapi megfelelő életmódon van a hangsúly.

A genetikai veszélyeztetettség pedig egyértelműen az egyik legerősebb érv az élethosszig tartó gyógyszeres kezelés, komoly életmódbeli szabályok betartása mellett.

A trombózis kialakulásnak helye is fontos útmutató a továbbiakhoz

Ha a trombózis a láb térd feletti részét érintette, az részben hosszabb gyógyszeres kezelést igényel, de különösen kismedencei trombózis esetén a teljes felépüléshez vezető út is óvatosabb, fokozatosabb, legyen szó akár mozgásról, akár utazásról. Ilyen esetekben a vénák is jobban károsodtak, a tüdőembólia veszélye is nagyobb, mint a lábszári vagy éppen felületes vénák trombózisánál.

Trombus-, károsodás mértéke

A trombózis hosszú távú kezelését, követését alapvetően befolyásolja. Nagyobb vénakárosodásnál a kompressziós harisnya viselése, felületes gyulladásnál a bőrelváltozások kezelése jelenthet éveken át tartó odafigyelést.

A trombózis felismerése és a megfelelő terápia beállítása az első és legfontosabb mind a beteg, mind az orvos részéről. Fontos azonban felhívni a figyelmet arra, hogy egyszer kialakult mélyvénás trombózis még a „teljes gyógyulás”, vagyis a véralvadásgátló elhagyása és a trombus feloldódása után is hatással marad az beteg életére mind a késői szövődmény, mind ismételt trombózis lehetőségének fokozott kockázata által.

Healzz.com

Kép: Marin, freedigitalphotos

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja