SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Csak üzlet a szájhigiénia?

Családinet [cikkei] - 2013-08-13
A fogak tisztán tartására mára hatalmas iparág épült, amely számtalan terméket kíván eladni a vásárlóknak. A fogorvosok nagy része szerint azonban megfelelő technikával és alapossággal egy hagyományos fogkefével is tökéletesen rendben tarthatóak a fogak. Dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Medical fogorvosa segít eloszlatni a tévhiteket.
Csak üzlet a szájhigiénia?

Elektromos vagy hagyományos?

"-Fogaink tisztán tartásánál a hangsúly a rendszerességen, a jó technikán és az alaposságon van. A szabályos technikát a fogorvosoktól vagy dentlhigiénikusoktól is megtanulhatjuk, akár egy szájhigiénés kezelés keretében, akár az éves ellenőrzések alkalmával." – mondja dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Medical fogorvosa. Tény, hogy az elektromos fogkefék hatékonyak, 3 dimenziós mozgásuk alaposan tisztít, de bizonyos esetekben (például fogszabályzó esetén) a használatuk nem ajánlott. A „rezgő” fogkefék különösen vonzzák a gyerekeket, de a helyes technikát először hagyományos eszközzel érdemes megtanulni. Megoldás lehet, hogy a sietős reggeleken elektromos eszközzel mosunk fogat a gyerekekkel együtt, de esténként szükség van az alaposabb, kézi tisztításra is.

A sörte a fontos

A fogkeféknél a döntő tulajdonság a sörték erőssége. Leginkább a közepes erősségű kefék ajánlottak, a kemény fogkefével túl erős dörzsölés esetén kárt is okozhatunk, felsérthetjük a zománcot, és a vérzékeny ínyt is. Azonban nem csak a mechanikus sérülések okozhatnak ínyvérzést, utána kell nézni, hogy esetleg fogkő, egy elálló tömés vagy egy rosszul záró korona áll-e a háttérben. E kérdés eldöntésében azonban kizárólag csak fogorvos segíthet, és ő az, aki meg is szüntetheti a kiváltó okot.

Fogkrém, fogpor, szájvíz?

Léteznek ugyan extra szolgáltatások ígérő, például fehérítő, gyógynövényes vagy ínygyulladást csökkentő készítmények, de az alapos fogmosásnál alapvetően nem a fogkrém a lényeges. Jó technikával akár fogkrém nélkül is tökéletesen tisztítható a fog. A fogporral ugyanazt a hatást érhetjük el, mint a krémekkel, de nagyobb szemcseméretük dörzsölő hatása miatt inkább a fogkrémek javasoltak. A szájvizeket valójában arra kell használni, amire valók. Bizonyos szájfertőtlenítőket csak indokolt esetben, kúraszerűen, (fogimplantálás, műtét, foghúzása vagy akut ínybetegség esetén) szabad használni a szakorvos javaslatára. Ugyanis a túl gyakori szájvíz használattól felborul a száj normális baktériumflórája. Ínygyulladás esetén eleve megdőlt ez az egyensúlyi állapot, és ennek helyrehozatalára érdemes adott ideig szájvízzel öblíteni. A szájvíz akkor is hasznos lehet, ha például napközben nem tudunk fogat mosni evés után, így hamarabb visszaállíthatjuk a normális Ph értéket.



A fogselymezés tudománya

A fogak közti felszíneket nem látjuk, így ott később vesszük észre a szuvasodás jeleit. Oda tehát egy különleges eszközzel, fogköztisztító kefével vagy a fogselyemmel kell bejutnunk. Előbbit a nagyobb rések vagy ínyprobléma esetén szokás használni – ebben a kérdésben is tanácsot adhat a szakember. Fogselyemből több fajta található a piacon. A vékony selyemszál ideális egy normális fogazat tisztításához, pótlás vagy híd esetén azonban egy másik változatot érdemes használni, amelynek a középső szála vastagabb, és van egy merevebb része, amellyel a selyem bevezethető a hídtest alá. Ez arra hivatott, hogy a nagyobb fogközöket átdörzsölje, illetve a híd alá behúzva szépen áttisztítsa a felületeket.

Száj- és nyelvtisztítás?

A szájzuhanyt serkenti az íny vérkeringését, így leginkább fogágybetegség esetén illetve nagy hídpótlások, implantátumok esetén szokás javasolni. Nagyon fontos azonban a helyes használatát megtanulni, mert akár kárt is tehetünk azáltal, hogy a zuhannyal bepréseljük a baktériumokat az ínybarázdába vagy a tasakokba. A nyelven a lepedék az elhalt sejtek miatt keletkezik, amelyben valóban megtelepedhetnek baktériumok, amelyek azonban leginkább maguktól tisztulnak, a tisztítással nem érünk el plusz eredményeket. Így tehát aki szereti, nyugodtan tisztítsa a nyelvét, nem árt vele.

www.oxygenmedical.hu
Kép: photostock, freedigitalphotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja