SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mikor kell eltávolítani a bölcsességfogat?

Családinet [cikkei] - 2016-05-11
A bölcsességfog sokszor rossz irányban vagy túl kevés helyen próbál kibújni, amivel a többi fogat is veszélyeztetheti. Dr. Németh Bertalan, az Oxygen Medical szájsebésze az eltávolítás lehetséges okairól beszélt.
Mikor kell eltávolítani a bölcsességfogat?

Panasszal járhat a növekedés

Az emberek többségének fiatal felnőttként kinő mind a négy bölcsességfoga, ám a növekedés okozhat panaszt és hatással lehet a többi fogra is, ilyenkor fontos a megelőzés. Kevesen tudják azonban, hogy teljesen panaszmentes fogak körül is kialakulhat ciszta, ami meggyengíti az állkapcsot, illetve ritkán kialakulhat belőlük daganat is. Sokan azzal keresik fel a fogorvost, hogy a bölcsességfogak „összetolják” a többi fogat. Erről a mai napig nincs tudományos bizonyíték, ezért megoszlanak a vélemények, azonban ha fogszabályozás a cél, és kevés hely áll rendelkezésre, időnként fel kell áldozni a bölcsességfogakat.
 

A bölcsességfog okozta tünetek

A legfőbb probléma általában az, hogy a fog félig tör elő, nagy részét még laza íny borítja, ami alá könnyen bemegy az ételmaradék, így tisztítása szinte lehetetlen. Ennek következtében jelentkezhet többek közt kellemetlen szájszag és íz-érzés, fájdalom, fogínygyulladás és – vérzés, arcduzzanat. A fájdalmat el kell különítenünk a bölcsességfog előtt elhelyezkedő fog okozta fájdalomtól, ami pont a bölcsességfog rendellenes helyzete miatt szuvasodott el. Ennek azonosításához, és az egyéb elváltozások felfedezéséhez nélkülözhetetlen egy röntgenfelvétel.
A nyolcas fog növekedése okozhat észlelhető tüneteket és járhat tünetek nélkül, ilyenkor csak a szakember észlelheti az erre utaló jeleket. Amennyiben a fájdalom vagy az okozott problémák indokolják, a bölcsességfogat el kell távolítani, ami történhet egyszerűen vagy sebészeti úton.
 

Hogyan lehet eltávolítani a bölcsességfogat?

- Az eltávolítás módja a fog helyzetétől és anatómiájától függ. Az összes beavatkozást érzéstelenítésben végezzük. Amennyiben teljesen áttört és kinőtt a bölcsességfog, akkor ugyanúgy távolítjuk el, mint bármely más fogat, vagyis egyszerű „húzással”. Ez legtöbbször egy viszonylag gyors beavatkozás, amiből a páciens gyakran semmit sem érez. – ismerteti dr. Németh Bertalan, az Oxygen Medical szájsebésze. - Amennyiben a fog még ínnyel, illetve csonttal fedett, már egy kissé bonyolultabb eljárásra van szükség. Az íny „bemetszése” után előfordulhat, hogy a fogat csak több darabban tudjuk teljesen eltávolítani. Fontos leszögezni, hogy az eltávolításakor gyakorlatilag nem használunk vésőt, ezt felváltotta a modern speciális fúrók használata, ami sokkal kevésbé kellemetlen a páciensek számára. A fog eltávolítása után általában varratokat helyezünk be, amelyeket 7-10 nap múlva távolítunk el.

A fogeltávolítás után érdemes néhány szabályt betartani:
 

  • A beavatkozást követően enyhe utóvérzés előfordulhat. Ilyenkor egy keményre összehajtogatott gézlapra kell ráharapni, és ezt szorítani, amíg a vérzés nem csillapodik. Amennyiben erős vérzés jelentkezik, feltétlenül fel kell keresni a kezelő orvost!
  • Az első órákban kerülni kell az öblögetést, köpködést és szívogatást, így a dohányzást is. Az első napokban ugyanígy tartózkodni kell a tej- és tejtermékektől.
  • Az arcduzzanat csökkentése érdekében érdemes egy textilbe csavart jégakkut 10 percre az arcra helyezni, majd félóra szünet után szükség szerint ismételni a jegelést.
  • Szükség esetén fájdalomcsillapítókat kell alkalmazni, illetve az orvos utasításának megfelelően antibiotikum szedése is szóba jöhet.
  • Az első napon az eltávolított fog helyét kerüljük fogmosáskor, de a környékét finoman át kell dörzsölni, illetve a többi fogat rendesen mosni.

Forrás: http://www.oxygenmedical.hu
Fotó: Ana Amaral/FREEIMAGES

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja