SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A hidegfront hatása az egészségre - mire figyeljünk

Családinet [cikkei] - 2014-03-14
Az előrejelzések szerint március 15-én és 16-án gyors lehűlés jön. Az erős hidegfront hatásaira különösen a magas vérnyomásban szenvedőknek és a szívbetegeknek kell odafigyelniük - tanácsolja Dr. Terebessy András, a Semmelweis Egyetem Népegészségtani Intézet munkatársa.
A hidegfront hatása az egészségre - mire figyeljünk

Hétvégén erős hidegfronti hatásra kell számítani, amelyek közül jelentősége miatt első helyen említendő az esetleges vérnyomás-emelkedés. Akik frontérzékenyek és ráadásul magas vérnyomásban (hipertóniában) szenvednek, különösen fontos, hogy odafigyeljenek gyógyszereik helyes szedésére. Az esetleges vényomás-kiugrás tünete lehet az erős fejfájás, tarkótáji nyomás – ha ez nem szűnik, érdemes orvosi szakvéleményt kérni. Ismert jelenség az úgynevezett görcskészség fokozódása is, ami szívbetegeknél okozhat szorító mellkasi érzést, de például vesebetegek hasi görcsét is kiválthatja. Mindkét tünet jelentkezése esetén haladéktalanul orvosi segítséget ajánlott kérni!

Sokan számolnak be arról, hogy nagy lehűlés esetén ingerlékenyebbnek, feszültebbnek, de akár agresszívebbnek is érzik magukat. Ennek hátterében is állhat a hidegfronti hatás. Célszerű különösen odafigyelni a közúti közlekedés során az esetleg ingerültebb sofőrökre. Aki tudja magáról, hogy stresszes helyzetekben amúgy is nehezen türtőzteti magát, akár ne is üljön autóba.

A hidegfront hatás mellett azonban egyéb problémákat is okozhat a hétvégi időjárás. Tekintettel az elmúlt napok csapadékmentességére, az erős szél feltehetőleg felkavarja majd a nagyvárosokban a szálló port, amelynek értéke a fővárosban már így is meghaladja az egészségügyi határértéket. Mindez szemirritációhoz vagy légúti panaszokhoz vezethet, utóbbi különösen a krónikus tüdőbetegségekkel élők napjait nehezítheti. Gazdagabb növényzettel bíró országrészeken pedig a már megjelenő pollenek viszonylag magas koncentrációja okozhat gondot. Kiszáradt torkunk, orrunk pedig a sajnos még mindig a levegőben cirkuláló kórokozóknak adhatnak remek táptalajt.

Sajnos a hidegfrontot megelőzni nem lehet, de a hatásait enyhíthetjük. Ha a front miatt ingerlékenyebbek, stresszesebbek, próbáljanak meg tudatosan türelmesek lenni egymással – tanácsolja a szakember. A vitaminokban gazdag, egészséges táplálkozás sokat segíthet csakúgy, mint a megfelelő (napi 2-3 liter) folyadékbevitel.

Forrás: Semmelweis Egyetem

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja