SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Idős korban is oka van a magas vérnyomásnak!

Családinet [cikkei] - 2013-07-19
Egy idős nénit magasvérnyomás betegséggel szállítottak kórházba, amelyet korábban sokan a kor természetes velejárójának tekintettek. Dr. Marton Anna, az Oxygen Medical belgyógyásza, kardiológusa, diabetológusa azonban úgy vélte, nem minden esetben a legkézenfekvőbb megoldás a célravezető.
Idős korban is oka van a magas vérnyomásnak!

Jó anamnézis fél diagnózis

"- A klasszikus, régi belgyógyászok azt tanították, hogy a jó anamnézis fél diagnózis. Ha ehhez még egy jól kivitelezett fizikális vizsgálat is társul, akkor sínen van az ügy." - hangsúlyozza dr. Marton Anna, az Oxygen Medical belgyógyász, diabetológus, kardiológus főorvosa.

Ez azt jelenti, egy jó diagnosztának nagyon jól kell tudni összegyűjteni a tüneteket, szelektálni, mi fontos, mi kevésbé az. Ezen felül megfelelően kell tudnia fizikálisan vizsgálni szemmel, füllel, kézzel - tehát akár a korszerű műszerek nélkül is. Természetesen a műszerek nagyon fontosak, megkönnyítik a diagnózis felállítását, de ha ismerjük a régiek módszereit is, nem kell vaktában küldözgetni a beteget a különböző vizsgálatokra. Ha már az 1800-as években is születtek pontos diagnózisok - CT, MR, EKG nélkül -, akkor minden bizonnyal erősen lehet támaszkodni az orvos saját vizsgálati módszereire is. Ezért érdemes megismerni, tanulmányozni a régiek tudását, és fontos akár a banális tünetek mögé is nézni.

Az életminőség döntő



Az idős, hetvenéves hölgynek igen magas vérnyomása volt, amikor kórházba került. A leggyakrabban az ilyen idős betegek esetében felírnak egy vérnyomáscsökkentőt, és ezzel elintézettnek tekintik az ügyet. Dr. Marton Annának azonban feltűnt, hogy a probléma csupán egy-két hónapja kezdődött, a beteg családjában magasvérnyomás vagy szövődményei (infarktus, stroke, érszűkület) nem fordult elő, ami nem mondható tipikusnak.

"- Alaposan megvizsgáltam a beteget, többek közt meghallgattam a hasát is és zörejt hallottam az egyik oldali veseartéria fölött. Miután sikerült elintézni egy gyors CT-vizsgálatot, nagyon gyorsan kiderült, hogy baloldali vesedaganata volt a betegnek. Ez pedig teljesen más megvilágításba helyezte az esetet. A tumor szűkítette a veseartériát, ami vérnyomás emelkedést idézett elő - ez okozta a rosszulléteket. Amint rövid úton eltávolították a daganatot, megszűnt a magas vérnyomás is. Nagy örömet jelentett, hogy a beteg így akár évtizedeket is nyerhetett, és nem szenvedte meg egy túlzottan leegyszerűsítő diagnózis következményeit. Ami pedig döntő, az így meghosszabbított élete rosszullétek, kínzó tünetek nélkül, jó életminőségben, fölösleges gyógyszerszedés nélkül telhetett."

www.oxygenmedical.hu
Kép: Ambro, freedigitalphotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja