SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Erős vérzéssel járó menstruációt okozhat a vérlemezkék működési zavara

Családinet [cikkei] - 2014-05-13
Fiatal hölgyek ötödét érinti hónapról hónapra az erős, elhúzódó menstruációs vérzés, a menorrhoea. Több tanulmány szerint a panaszok jelentős részéért bizonyos véralvadási zavarok tehetőek felelőssé. A rendszeresen erős vérzéssel jelentkező menstruáció sikeres gyógyítása érdekében éppen ezért érdemes véralvadás irányában is vizsgálódni - tanácsolja dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa.
Erős vérzéssel járó menstruációt okozhat a vérlemezkék működési zavara

A havi vérzés normális esetben 4-5 napig tart, és a vérzés mértéke viszonylag csekély, a fájdalom a tűrhető kategóriában marad. Egyes hölgyeknél azonban a menstruációs vérzés kifejezetten erős, elhúzódó és nagy mennyiségű, ezt hívjuk menorrhoea-nak. Míg idősebb korban a menorrhoea-t gyakran anatómiai eltérés, pl. mióma okozza, fiataloknál elsősorban funkcionális zavarok állnak a háttérben.

A rendkívül bő menstruációtól a véralvadási zavarokig

A menstruációnál, mint minden vérzésénél, a véralvadás központi jelentőséggel bír. Az igen összetett véralvadási folyamat végeredménye egy vérlemezkékből, és azokat összekötő fehérjefonalakból álló térháló.  A tökéletes véralvadáshoz egyszerre kell jól működniük a vérlemezkéknek és a véralvadási fehérjéknek. Ha bármelyiknél hiba támad, a vér nem alvad meg kellő időben és mértékben, a vérzés elhúzódóvá, nagy mennyiségűvé válik.

Egy frissen publikált, egyetemisták körében végzett felmérés szerint az erős, nagy vérzéssel járó menstruációk 13,4%-ban mutatható ki valamilyen véralvadási zavar. A menorrhoeaval kapcsolatba az esetek 10-15 %-ban a von Willebrand nevű betegség hozható összefüggésbe.

Korrekt kivizsgálás a hatékony kezelés alapja

A vérlemezkék érintettségének magas aránya egy fontos klinikai szempontra hívja fel a figyelmet. Mégpedig arra, hogy míg a véralvadási fehérjék működésére egészen jó átfogó képet adnak az általánosan, minden labor által használt alvadási vizsgálatok - APTI, protrombin idő -, addig a vérlemezkék működéséről alig adnak felvilágosítást. Ennek oka, hogy a vérlemezkék működését csak frissen levett vérből, a vérvétel helyén történő azonnali feldolgozással lehet vizsgálni. Saját gyakorlatunkban erre egy, a rendelőnkben lévő speciális műszer ad lehetőséget - mondja dr. Szélessy Zsuzsanna.

A véralvadási fehérjék működése, a vérlemezkék számának és méretének meghatározása mellett a trombociták - vérlemezkék- működésének mérésével teljessé válhat a menorroea véralvadási kivizsgálása, mely az esetek jelentős részénél hozzásegít a hatékony kezelés megválasztásához.

Forrás: Trombózisközpont
Fotó: Ohmega1982 - FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja