SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyakorlati tanácsok a fejtetvességről

Családinet [cikkei] - 2014-05-16
Bárkinél előfordulhat (a leggondosabb szülő gyermekénél is!), hogy "összeszedi" ezeket a kis vérszívókat, melyektől azután igen nehéz megszabadulni (ha azt hisszük kiirtottuk őket, hetek múlva újra indulhat a kínlódás...).
Gyakorlati tanácsok a fejtetvességről

Sok mindent lehet (interneten, szakkönyvekben, tetűirtó szerek leírásaiban) olvasni.

A legfontosabb dolgokat "vázolnám" csak:

Kizárólag a hajas fejbőrön képesek szaporodni (de egy ideig egyéb környezetben is túl tudnak élni).
A fejtetvek egyéb szőrzetben nem telepszenek meg tartósan.
Az érett tetvek élelem nélkül is több napig életben maradnak, képesek "vándorolni" hajas fejbőrt keresve.
A hajas fejbőrön a hajszálak tövéhez "vándorolnak" ahol a fejbőrből vért szívnak, közben nyálukat befecskendezik a szövetek közé, ez okozza a viszketést és a helyi gyulladást.
Kedvenc helyük a tarkó tájék, ill. a fülkagylók mögötti terület (az előbb leírtak miatt) főleg a hajszálak tövénél (de bárhol előfordulhatnak a hajban!).
Az érett tetvek kb. 1 hónapig élnek a hajban és naponta 3-10 petét (serkét) "tesznek le" - a hajszálakhoz "ragasztva" őket - melyek 7 naponta "kelnek ki" és újabb egy hét után válnak ivaréretté. A serkék igen ellenállóak (csak néhány tetűirtó szer képes a serkéket is kiirtani). A serkék a haj bármely részén előfordulhatnak! Mind az érett tetveket (2-4 mm hosszúak), mind a serkéket (0,5 mm-esek) nehéz észrevenni: aprók és a színűk miatt is beleolvadnak a környezetükbe (legkönnyebb a fekete, sötétbarna hajban észrevenni őket, a világos barna, szőke, ill. ősz hajban jobban el tudnak bújni).
60- 65 Celsius fokon mind a tetvek, mind a serkék elpusztulnak.
 
Néhány gyakorlati tanács:

  1. Nem elég csak a gyereket lekezelni. Ha "tetves" lett a gyerek az egész családot egyszerre kell lekezelni(!) az, hogy valakinek nem viszket a feje még nem garancia arra, hogy nem tetves, ill. szabad kézzel átvizsgálva családtagjainkat/magunkat szintén nem állíthatjuk 100 %-os biztonsággal, hogy nem vagyunk tetvesek, mert nem láttunk sem tetűt, sem serkét!

    A kezeléssel egyidőben a gyerek minden olyan ruhaneműt, használati tárgyat... (amivel érintkezhettek tetvek, ill. amiben akár hajszálakhoz tapadva serke formában túlélhettek): ruha, sapka, sál, ágynemű, törölköző, hajráf, fésű... érdemes (legalább) 60 fokon kimosni (vagy ami nem mosható: alaposan kiporszívózni pl. magát az ágymatracot, a posztó kabátot...).

    Szintén a kezeléssel egyidőben (az elszóródott hajszálak miatt) az egész lakást alaposan fel kell porszívózni (és a porszívózás után a porzsákot kidobni - a benne lévő serkék 1 hét múlva kikelnek, és újra fertőzhetik az egész családot...)
     
  2. Ha azt írják, hogy a tetűirtó szer a serkéket is elöli, akkor is érdemes 7-10 nap múlva az egész fentebb leírt procedúrát megismételni (lekezelni mindenkit, kimosni mindent 60 fokon és alaposan kiporszívózni...). A többiek érdekében érdemes gyermekünknek mondani, hogy amíg kezelés alatt áll (a második lekezelésig - ez kb. 2 hét):
    - ne adja kölcsön tárgyait, ruháit másoknak,
    - ne ministráljon (a ministráns ruhával is átvihető egyik gyerekről a másikra a kórokozó!),
    - ne fonja, simogassa a többiek haját- ne bújjon oda másokhoz...

A tetvek felismeréséhez, magunk vagy családtagjaink szűréséhez ajánlom a Paranit fejtetűirtó szeres dobozban található sűrű fogú fésűt (ezzel átfésűlve gyermekünk fejét könnyebb megállapítani fenn áll-e még a fertőzés):
- minden húzás után erős fényű lámpa fényénél vizsgáljuk meg mi maradt fenn a fésűn: sokszor a korpától nem könnyű megkülönböztetni őket, DE amíg a korpa ált. fehéres színű, különféle méretű, addig a serke (0,5 mm-es) áttetsző (világos) barnás színű, ill. az élő tetű (2-4 mm-es) mozog! a fésű fogai között.

- majd bő folyó víz alatt öblítsük le a fésűt
- ezután húzzuk át egy újabb adag hajon a fésűt
- szisztematikusan fésüljük át az egész hajas fejbőrt

- a fésülés végén (mielőtt más haját kifésülnénk) forró vízzel öblítsük le a fésűt (majd szárítsuk meg, különben rozsdás lesz) vagy alkoholban... fertőtlenítsük ki (nehogy mi magunk vigyük át a fertőzést egymásra).

Dr. Kovács Miklós főorvos

Forrás: Bethesda Gyermekkórház

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja