SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Így gyarapodik az újszülött súlya

Családinet [cikkei] - 2014-06-03
Sok édesanya aggódva figyeli csecsemőjének súlyváltozásait. Többször felvetődik bennük a kérdés, hogy vajon megfelelő mértékben nő-e a kicsi súlya? A következőkben bemutatunk egy átlagos gyarapodási ütemet, amely jó támpont lehet minden új szülőnek.
Így gyarapodik az újszülött súlya

A csecsemők súlya alapvetően két dologtól függ. Az egyik a születési súly, a másik pedig az azon felüli gyarapodás. Ahogy a születési súly is eltér egyénenként, úgy a baba hízásakor sem beszélhetünk mindenkire érvényes számokról. Arra viszont lehetőségünk van, hogy az átlagos értékeket alapul véve meghatározzuk az „ideális” gyarapodás mértékét.

Az újszülött átlagosan 3000-3500 grammal jön a világra. Ám súlya a kezdeti néhány hétben ennél kevesebb is lehet. Többnyire a csökkenés mértéke 10%, amely abból ered, hogy a gyermek teste tartalmaz még olyan többlet folyadékokat, amelyekre a születés után nincs szüksége. Körülbelül 2 hét eltelte után megindul a csecsemő súlyának növekedése.

A kezdeti csökkenést követően − az első hónap végére − megközelítőleg 400 grammal gyarapszik a baba súlya. A következő hónapokban, egészen fél éves koráig várhatóan 600 gramm/hó a hízás mértéke. Innentől kezdve kissé lelassul a fejlődés. Ám ez természetes, aggodalomra nincs ok! Fél év elteltével egészen a baba egy éves koráig, kb. 500 grammot hízik havonta.

Ha az értékek nem is egyeznek meg minden csecsemő esetében, az viszont általános, hogy megfelelő táplálás mellett a gyermek fél éves korára megkétszerezi a születési súlyát, egy éves korára pedig megháromszorozza azt.
 

Forrás: http://csecsemo-fejlodese.hu/csecsemo/csecsemo-sulygyarapodasa
Kép: Wikimedia commons

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja