SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Koncentrációzavar az iskolában - nem mindig az érdektelenség a hibás

Családinet [cikkei] - 2015-09-16
Az iskolakezdés minden gyerek számára megterhelő, hiszen a felhőtlen nyári napokat felváltják az unalmas órák, a korán kelések és a dolgozatok.
Koncentrációzavar az iskolában - nem mindig az érdektelenség a hibás

Az első időkben természetesen nehéz még odafigyelniük és koncentrálniuk a tananyagra, hiszen nekik is kell idő az átálláshoz, ám 1-2 hét alatt vissza lehet zökkenni az iskolapadba. Dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusa szerint, ha viszont úgy vesszük észre, gyermekünk hosszabb idő után sem tud odafigyelni sem az órákon, sem a leckeírásnál, ráadásul más panaszai is vannak, úgy lehet, hogy nem csupán az iskolaundor van a hátterében.
 

Legyünk türelmesek

Bizonyára ismerős mindenkinek az az érzés, mikor a jól megérdemelt szabadság után kezdődnek a dolgos hétköznapok és alig ért véget a pihenés, máris a nyakunkba szakad egy temérdek munka. Ez az átállás egy felnőttet is megvisel, hát még egy gyereket! Így ne csodálkozzunk, ha gyermekünk nem tud egyik napról a másikra úgy teljesíteni, ahogy szokott, ráadásul ez a váltás van, akinél kicsit hosszabb időt vesz igénybe, tehát legyünk türelmesek!

Amennyiben több hét után sem javul a helyzet, egyre rosszabb jegyeket hoz haza a gyerek az iskolából, ráadásul a tanár is panaszkodik, hogy diákja az eddigiekkel ellentétben nem képes hosszabb távon koncentrálni a feladatra, akkor érdemes a mögöttes okokat felkutatni. Erre leginkább akkor van szükség, amennyiben otthon is észrevesszük ez a problémát, hiszen ez azt jelenti, hogy nem csupán az iskolában van jelen a koncentrációzavar.
 

Milyen más tünetekre figyeljünk?
 

  • szapora pulzus
  • fokozott izzadás
  • lányoknál menstruációs zavarok
  • fogyás (változatlan étkezés mellett)
  • alvászavarok
  • előredülledő szemek


Hormonális oka is lehet

A koncentrációzavarnak számtalan oka lehet, ám ha az előbbi tünetek valamelyikét még észrevesszük a gyermekünkön, úgy meglehet, hogy pajzsmirigy túlműködés áll a probléma háttérben. Ez egy egyszerű vérvétellel gyorsan megállapítható, melynek jele, hogy a TSH szintje alacsonyabb a megengedettnél. A betegség során a pajzsmirigy hormonok - tiroxin (T4) és trijód-tironin (T3)- nagy mennyiségben termelődnek, melynek oka legtöbbször a pajzsmirigy túlműködése (Graves-Basedow kór, amelynek oka lehet gyulladás, göbök, autoimmun folyamat), esetleg az agyalapi mirigy működési zavara. A probléma pontos diagnosztizálásához a vérvételen túl ultrahangra, illetve izotópos vizsgálatra is szükség lehet, mely a legmegfelelőbb terápia kiválasztásában nyújt segítséget: ez lehet csupán gyógyszeres vagy izotópos kezelés, de rossz esetben akár műtét is indokolttá válik - mondja dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusa.
 

További okok, melyek koncentrációs nehézségeket okozhatnak
 

  • depresszió
  • hipertaktivitás
  • családi problémák, szülők válása
  • káros szenvedélyek
  • vérszegénység
  • kialvatlanság

Forrás: Budai Endokrinközpont
Fotó: www.flickr.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja