SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az asztmára szedett szteroidok kicsit csökkenthetik a későbbi testmagasságot

Családinet [cikkei] - 2015-10-05
A kétévesnél fiatalabb, asztma ellen szteroidokkal kezelt gyerekek testmagassága felnőtt korukra kicsit kisebb lehet, mintha nem használtak volna ilyen gyógyszert - erre a megállapításra jutott egy új kutatás, amelynek előzetes eredményeit a BBC News ismertette.
Az asztmára szedett szteroidok kicsit csökkenthetik a későbbi testmagasságot

A kutatás során 12 ezer finn kisgyermeket vizsgáltak. A tanulmány szerint azok a gyermekek, akiket inhalációs kortikoszteroidokkal kezeltek, a jelek szerint hosszú távon átlagban alacsonyabbak lesznek társaiknál. Korábbi tanulmányok már utaltak a növekedés ilyen gátlására.

Szakértők figyelmeztettek: az új tanulmány ismételten emlékeztetett arra, hogy óvatosan kell bánni az iskoláskort még el nem ért gyermekek szteroidos kezelésével.

Az Asthma UK elnevezésű brit szervezet azonban hangsúlyozta, hogy az asztma tüneteinek kontrollálásában fontos szerepet játszanak az inhalációs kortikoszteroidok, azoknak köszönhetően kevesebbszer kell kórházba vinni a kisgyermekeket. 

A tanulmány eredményeiről a Gyermek Endokrinológusok Európai Társaságának konferenciáján számoltak be a kutatók.

Antti Saari, a kutatás vezetője, a Kelet-finnországi Egyetem munkatársa elmondta: csoportja a szülőktől kapott tájékoztatás nyomán elemezte a gyerekek növekedését. A testmagasságon kívül figyelembe vették még a gyermekek súlyát és az asztmára kapott gyógyszereiket. Ezek alapján következtettek a növekedésre, és számították ki várható magasságukat.

Saari szerint akár három centiméterrel is csökkentheti a felnőttkori magasságot a szteroidos kezelés. "Fontos, hogy az orvosok kétszer is meggondolják, ezek a szteroidok szükségesek-e ebben az életkori csoportban" - hangsúlyozta.

Samantha Walker, az Asthma UK igazgatója kifejtette, hogy az inhalációs kortikoszteroidok  kulcsfontosságúak az asztma tüneteinek csökkentésében és kordában tartásában, és a növekedésre gyakorolt hatásuk "viszonylag kicsi".

"Nem szabadna, hogy a szülők befejeztessék ezeknek az életmentő gyógyszereknek a szedését a gyerekekkel, hiszen némi magasságcsökkenés kicsi ár ahhoz képest, hogy a gyógyszerek a gyermek életét menthetik meg" - jelentette ki Walker.
 

http://www.bbc.com/news/health-34427956

Forrás: MTI
Fotó: 21150/pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja