SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Asztmával nyáron

Családinet [cikkei] - 2022-06-27
Az asztma miden évszakban kellemetlen tüneteket okoz, ám a nyári hőség még jobban megnehezíti a légúti betegséggel élők mindennapjait. Ilyenkor ugyanis nagyobb a levegő pollentartalma, több allergén anyag száll a levegőben, amely fokozza az asztma tüneteit. Ha mi is küzdünk a betegséggel, jó, ha időben felkészülünk és beszerezzük a szükséges gyógyszereinket, vagy megtesszük a szükséges óvintézkedéseket annak érdekében, hogy a nyár valóban a felhőtlen kikapcsolódásról szóljon. A Budai Egészségközpont allergológus szakorvosától az alábbiakban megtudhatjuk a legfontosabbakat a nyári asztmáról.
Asztmával nyáron

„Az asztma lehet allergiás eredetű – ilyenkor a panaszokat a környezetünkben található anyagok, például háziállatok szőre, háziporatka, penészgomba és a pollenek okozzák –, vagy nem allergiás eredetű. A betegség lehet örökletes, de a tünetek megjelenését nagymértékben befolyásolják a környezeti tényezők. Jellemzően akkor alakul ki, amikor a levegőben lévő bizonyos anyagok fokozott reakciókat váltanak ki a tüdőben és az immunrendszerben. Ennek a következménye a légutak krónikus gyulladása, zihálás, szorító érzés a mellkasban, köhögés vagy légszomj. A tüneteket a légszennyezés, aktív vagy passzív dohányzás, erős illatok vagy vegyszerek hosszan tartó belélegzése fokozhatja. Nyáron a levegőben lévő megnövekedett pollentartalom, valamint a nyári szmog nehezítheti meg a betegek mindennapjait és növelheti az asztmás rohamok gyakoriságát” – mondta Dr. Madarasi Anna PhD, a Budai Egészségközpont allergológus szakorvosa.

Dr. Madarasi Anna, PhD

Hogyan készülhetünk fel asztmásként a nyárra?

Ha asztmásak vagyunk, mindig nagyon fontos, hogy legyen otthon a gyógyszerünkből, a rohamok alatt használható spray-ből és időben gondoskodjunk az utánpótlásról. Nyáron, a fokozott megterhelés miatt érdemes mindenből beszerezni tartalékot, illetve az is hasznos, ha van otthon egy orvostól kapott, 3 hónapig kiváltható érvényes recept. Ha nyaralni megyünk, legyen mindig kéznél az inhalátor és nem árt, ha tartalékot is beteszünk a csomagba, nehogy elkeveredjen valahol út közben.

Milyen egyéb praktikus tanácsok segíthetnek?

  • Ha nyaralást tervezünk, úticélnak érdemesebb a tengerpartot vagy a hegyeket választani a városnéző túrák helyett. Ha mégis az utóbbi mellett döntenénk, akkor induljunk kora reggel a felfedezőútra, amikor még a délutánhoz képest jobb a levegő minősége.
  • A mindennapokat megkönnyítik a pollenjelentések vagy a telefonra letölthető pollenszintet monitorozó applikációk. Segítségükkel megtudjuk, hogy mikorra érdemes szabadtéri programokat terveznünk.
  • A pollenek miatt érdemes este szellőztetni, ha pedig a szabadban töltöttük a napot, este mossunk hajat, hogy minél kevesebb allergén anyag maradjon a testünkön.
  • Hosszú távon segíthet az életmódváltás, a rendszeres, nem megterhelő fizikai aktivitás vagy speciális torna és légzőgyakorlatok elsajátítása.

„Az asztma nem gyógyítható betegség, de kezelhető. Az egészséges életmód, a mozgás és a kiegyensúlyozott étrend jó hatással vannak az általános egészségi állapotra. Szükség esetén az orvos által felírt gyógyszerek helyes alkalmazása segíthet a tünetek kezelésében vagy megelőzésében. Nyáron fokozottan figyeljünk magunkra, mivel a nagy hőség még az egészséges embereknél is okozhat panaszokat. Az egyszerű óvintézkedések betartásával gondtalanul telhet az asztmás betegek nyara is” – tette hozzá a doktornő.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja