SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A csecsemőkori rákról

Családinet [cikkei] - 2015-12-11
A csecsemőkori rák számít a leggyakoribb halálozási oknak a legkisebbek körében. A prímet a leukémia viszi, mely az összes eset 36%-át teszi ki.
A csecsemőkori rákról

Függetlenül attól, a szülők mennyire szeretnék, hogy gyermekük jó egészségnek örvendjen, évente körülbelül 10 000 csecsemő lesz rákos. A leukémia mellett leggyakrabban a nyiroksejtek vagy az idegsejtek daganatos megbetegedéseivel lehet találkozni.
 

A leukémia tünetei csecsemőknél

A leukémia tüneteit csecsemőkorban sajnos elég nehéz észrevenni, mivel nehéz megkülönböztetni más problémáktól. Leggyakrabban LLA vagy ALL formában jelentkezik. A tünetek között elsősorban az anémia, a nyirokcsomók, a máj, és a lép megnagyobbodása tapasztalható. A szülőknek vészjelzésként szolgálhat, ha a gyermek gyakran kap el fertőzéseket. A leukémia a szervezet ellenállóképességét hamar legyengíti, ezért a vírusoknak és baktériumoknak sokkal jobban ki van szolgáltatva. További nyugtalanságra okot adó tünet lehet, ha könnyen foltok jelennek meg a gyermek bőrén, melyhez a vérzés nehéz megállítása társul. A folyamatos fáradság, nyugtalanító sírás, étvágytalanság, később légzési nehézségek fellépése is, mind a tünetek közé tartoznak.

Mit tegyünk, ha leukémiára gyanakszunk gyermekünknél? Az orvosnak elsősorban a perifériás vérkenetet kell készítenie, annak érdekében, hogy megtudja mennyi limfocita van a vérben. Elképzelhető, hogy csontvelő vagy nyirokcsomó biopsziára is szükség lesz, melynek eredménye megerősíti és konkretizálja a megbetegedés fajtáját.
 

Limfóma - a nyirokrendszer rosszindulatú daganata

A limfóma a gyermekkori rákok 7%-át teszi ki. Leggyakoribb formája a Burkitt-limfóma, mely a leggyorsabban növekvő emberi daganatnak számít. A hasüregben, a nyakon és a légutakban alakul ki. Az elhelyezkedéstől függően különféle tünetei lehetnek. A hasüregben lévő daganat hányást, hasmenést és levertséget okozhat. A csecsemő hasának kerülete megnövekedhet, érintése fájdalmas, és hosszantartó sírást eredményez. A gátorban megjelenő limfóma köhögéssel és légzési nehézségekkel jár, mikor a légutakat szorítani kezdi. A mandula körül kialakult daganat tömegénél fogva szintén légzési nehézségeket okozhat. A nyak kerületének megnagyobbodása és eldeformálódása a nyirokcsomókban kialakult rák jele lehet.

Ahhoz, hogy a limfóma megjelenését ki tudjuk zárni vérvizsgálatot, vizeletvizsgálatot, valamint hasüregi vagy mellkasi röntgent kell készíteni. A hasüregről vagy a mellkasról készített CT is segíthet a probléma pontos meghatározásában.


Medulloblastoma - a gyermekkorban előforduló agydaganatok leggyakoribb formája

Jó hír az, hogy alapjában véve a gyermekkori agydaganatot eredményesebben lehet kezelni, mint a felnőttkorit. A tünetei ugyanakkor nem teljesen egyértelműek. A  medulloblastoma ellentétben a jóindulatú gliómákkal vagy astrocytomatákkal, sajnos rosszindulatú daganat.

Egyértelműen nyugtalanságra adhat okot, ha gyermekünk fején minden ok nélkül dudor keletkezik vagy a fej kerületének megnagyobbodása tapasztalható. Gyakran léphet fel hányás, sírás, nyugtalanság és túlérzékenység.

Az agydaganatot a koponya MRI vizsgálatával lehet diagnosztizálni. Kiegészítő segítség lehet a fej ultrahang vizsgálata.


A betegség leküzdésének kulcsa a gyors diagnózis

Ne feledjük, hogy a rák, még a legkisebbeknél sem jelent végítéletet. Az orvostudomány gyors fejlődésének köszönhetően a korán diagnosztizált daganatok többsége teljesen gyógyítható. Érdemes alaposan megfigyelnünk gyermekünket, ne könnyelműsködjük el a szokásaiban beállt változásokat. Emellett a védőnővel és a gyermekorvossal sem árt jó kapcsolatot ápolni.

További hasonló cikkért keresse fel az ismertorvos.hu weboldal pácienseknek szóló blogját!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja