SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ájulás? Nem csak a meleg okozhatja!

Családinet [cikkei] - 2016-07-26
Biztosan sokan érezték már, hogy az ájulás kerülgeti őket, ha például túl sokáig kellett állniuk a napon. Sokszor ilyen kézenfekvő okok állnak a jelenség mögött, amely azonban dr. Vida Zsuzsanna, az Oxygen Medical neurológusa szerint néhány esetben komoly betegség tünete is lehet.
Ájulás? Nem csak a meleg okozhatja!

Mi zavarhatja meg a vérellátást?

Ha hirtelen akadályozottá válik a fej felé tartó véráramlás, és az agyban egy több mint 8 másodpercig tartó vérellátási zavar jelentkezik, rövid ideig elveszíthetjük az eszméletünket, vagyis elájulhatunk. A kezdeti tünetek már 2-3 másodpercig tartó vérellátási zavar után jelentkezhetnek, ilyenkor gyengének, bizonytalannak érezhetjük magunkat, ásítozhatunk, szédülhetünk. Jellemző még a hideg, nyirkos verejtékezés, és az elsápadás is.

- Míg a fiatalok ájulása mögött általában ártatlan jelenségek húzódnak meg, az idősebbek esetében gyakoribb egy olyan alapbetegség jelenléte, amely ezt a tünetet okozza. Ha tehát nem nyilvánvaló az ájulás oka, vagy gyakran ismétlődik a jelenség, feltétlenül ki kell vizsgáltatni magunkat - hangsúlyozza dr. Vida Zsuzsanna, az Oxygen Medical neurológusa. - Egyes esetekben akár életmentő is lehet az okok mihamarabbi kiderítése és kezelése.
 

Miért ájulhatunk el?

Az ájulásnak számtalan, egyszerű oka lehet. Leggyakrabban erős stresszhatás (például egy rossz hír), erős fájdalom, éhség, nagy meleg vagy hideg, hosszú állás váltja ki az ájulást, például iskolai ünnepségeken. A rendszeres étkezés és hosszú állás alatt a lábujjak mozgatása segíthet a megelőzésben.
 

További lehetséges okok:


1. A tápanyagellátás zavara

A túl alacsony vagy túl magas vércukorszint is okozhat ájulást. Mindkét esetben hosszabb ideig tartó eszméletlenség is jelentkezhet, amely orvosi ellátást igényel. A vércukorszint rendezését követően javulnak a tünetek (pl. cukros víz itatása, szőlőcukor elszopogatása). 
 

2. Vérkeringés, vérnyomás problémák
 

  • A túl alacsony és túl magas vérnyomás eredményezhet ájulást.
  • Úgynevezett volumenhiányt okozhat a kiszáradás, a súlyos vérszegénység, a vérveszteség, így például az erős menstruáció is.
  • A szívműködés zavara is állhat a háttérben, főként szívritmuszavar, túl lassú szívműködés, elégtelen pumpafunkció. Ez utóbbi például a szívizomelhalás utáni túlerőltetés eredményeként jelenhet meg.
  • Rendkívül ritkán, de előfordulhat a nyaki főütőér túlérzékenysége, amely főleg idős emberekre jellemző. Ha ilyen esetben az ütőeret nyomás éri, akkor ez reflexes szívleállást eredményez, az pedig összeeséshez vezet.


3. Az agy elektromos működészavara

Ha az eszméletvesztés hátterében agyi elektromos működés zavar gyanúja áll fenn, EEG (elektroenkefalogram) vizsgálatra lesz szükség. Az ún. convulsiv rosszullétek lehetnek alkalmi jellegűek, amikor is a kiváltó ok (pl. alkoholfüggőség vagy ellenkezőleg, alkohol megvonás) vált ki rohamot. Ha a rosszullét ismétlődik, illetve, ha az EEG vizsgálat kóros eltérést mutat, beszélünk epilepszia betegségről. Ennek a betegségnek van olyan rohamtípusa, amely pillanatnyi eszméletvesztéssel jár csupán vagy inkább „elbambulásokkal”, figyelemzavaros periódusokkal. Ilyen esetben nem a klasszikusnak tartott epilepsziás rosszullétet látjuk végtaggörcsökkel, esetleg vizelettartási nehézséggel a roham alatt.
A rohamot követően hosszabb-rövidebb zavart periódus jelentkezhet, a beteg általában nem emlékszik a történtekre.
 

4.  Az oxigénellátás zavarai
 

  • Előfordulhat, hogy egy heves köhögést vált ki eszméletvesztést.
  • Megtörténhet, hogy egyes gyógyszerek, főleg az értágítók és a vérnyomáscsökkentők járnak mellékhatásként ájulással. Ha ezt tapasztaljuk, jelezzük a kezelőorvosunknak.
  • Fejsérülésből, komoly ütésből eredő működészavar miatt is elveszíthetjük az eszméletünket.

Ha egyéb tüneteket is tapasztalunk az eszméletvesztésen kívül, az bizonyos egyéb szervi betegségeket valószínűsíthet.

 

Mit kell tenni ájulás esetén?

Ha az ájult személy vízszintes helyzetben van, fontos, hogy ne próbáljuk meg felültetni, a fejét felemelni, hiszen így csak nehezítenénk a vér felfelé áramlását. Mindössze fordítsuk oldalra a fejét. Ha ül, nyomjuk a fejét a térdei közé, így könnyebben áramolhat az agyba a vér. Ne itassunk, etessünk vele semmit, csak ha már teljesen magához tért. Érdemes meglazítani a ruháját, vizet spriccelni rá, amitől gyorsabban magához térhet. Amennyiben más tüneteket is tapasztalunk, vagy nem tud magához térni, hívjunk orvost! Ha az ájulás többször is megismétlődik, mindenképpen javasolt a kivizsgálás – figyelmeztet dr. Vida Zsuzsanna, az Oxygen Medical neurológusa.

Forrás: http://www.oxygenmedical.hu
Fotó: stockimages/FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja