SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit tegyünk és mi az ami tilos villámlás esetén?

Németh Noémi [cikkei] - 2017-07-13
Életmentő tanácsok villámlás esetére, melyekkel mindenkinek tisztában kellene lennie.
Mit tegyünk és mi az ami tilos villámlás esetén?

Bárkivel előfordulhat, hogy nyáron a szabad ég alatt, vagy épp vízben éri egy nagy vihar. Különösen aktuális a téma most, amikor szinte naponta váltja egymást a kánikula és a hatalmas esőzések.
Bár sokan tartják hangulatosnak az elemek tombolását, ilyenkor azonnal fedezékbe kell vonulni, mert valójában életveszélyben vagyunk akkor, amikor leszakad az ég. A villámlás áramerőssége elérheti a 20-30.000 ampert, és bárhová lecsaphat.

Magyarországon évente kb. 20-40 ember halálát okozza villámcsapás. Az esetek negyede halálos kimenetelű, ám még ha túl is éljük a villámcsapást, rendkívül súlyos következményekkel kell számolnunk. Nem szabad tehát félvállról venni, ha kitör a vihar - nemrég egy 8 éves bodajki kislány életébe került, hogy a házuk kertjében tartózkodott, amikor leszakadt az ég.

 

Mit tegyünk, ha villámlik?
 

  • Ha lehet, azonnal húzódjunk be egy zárt épületbe vagy autóba.
  • Ha csak gépkocsiban tudjuk átvészelni a vihart, húzzuk fel az ablakokat és csukjuk be az ajtókat.
  • Ha épületben tartózkodunk, ne álljunk az ablakok és falak közelébe. A vihar idején ne nyissuk meg a csapokat, ne zuhanyozzunk, és húzzuk ki az elektromos berendezések csatlakozóit a konnektorokból - ellenkező esetben a villámlás akár lakástüzet is okozhat. Ne használjuk a vezetékes telefont, amíg villámlik és dörög! Mobiltelefont szabad használni.
  • Ha tóban, folyóban ér minket a vihar, azonnal el kell hagyni a vizet - az ugyanis vonzza a villámokat és az áramot is vezeti.
  • Ne álljunk be a fák alá, különösen akkor, ha a fa egy szál magában magasodik egy sík terepen.
  • Ha barlangba húzódunk be, a falaktól és a bejárattól legalább 1,5 m-es távolságban tartózkodjunk.
  • Kerüljük a fémből és betonból készült tárgyakat, objektumokat - ha éppen biciklizünk, amikor kitör a vihar, álljunk le és tartsuk távol magunktól a kerékpárt.
  • Nyílt terepen tilos a földre feküdni villámláskor!
  • Ha sehová sem tudunk behúzódni, guggolva várjuk ki a vihar végét és próbáljunk meg minél kisebbre összegömbölyödni - zárjuk össze a lábainkat, és hajtsuk rá a fejünket. Minél inkább "kimagaslunk" a talaj szintjéről, annál inkább töltjük be a villámhárító szerepét, és szinte vonzzuk a villámlást.

Fotó: jonathansautter / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja