SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Miért fontos már tinédzser kortól rendszeresen nőgyógyászhoz járni?

Családinet [cikkei] - 2017-09-11
Nem lehet elégszer hangsúlyozni a szűrővizsgálatok fontosságát, és azzal is tisztában kell lennünk, hogy nem csak akkor kell nőgyógyászati vizsgálatra menni, amikor tünetek jelentkeznek, és feltételezhetjük, hogy valami baj van. Már a szexuális élet megkezdése előtt, tinédzser korban javasolják a szakorvosok a konzultációt, a fiatal lányokat időben hozzá kell szoktatni ahhoz, hogy ne hanyagolják el a vizsgálatokat, és évente keressék fel nőgyógyászukat - javasolja Dr. Melczer Zsolt, a Budai Magánorvosi Centrum nőgyógyásza.
Miért fontos már tinédzser kortól rendszeresen nőgyógyászhoz járni?

"Ha nőgyógyászati vizsgálatról beszélünk, akkor rendszerint a méhnyakrák-szűrést értjük alatta, de manapság többször hívjuk méhnyak-szűrésnek is. Vannak olyan tévhitek a laikus emberek közt, hogy a vizsgálaton komplex nőgyógyászati szűrést végzünk, de ez nincs így, a méhnyakrákon és az emlőrákon kívül más daganatos betegséget (pl. méhtest- vagy petefészekrákot) nem tudnak az orvosok így felfedezni, és ez nem csak itthon, hanem sajnos világszerte így van. Mikor ultrahangot készít a nőgyógyász, az önmagában nem szűrővizsgálat, hanem egy diagnosztikai lépés, ami a vizsgálat része" - mondja Dr. Melczer Zsolt.

A nőgyógyászati vizsgálat része a nemi szervek megtekintése és vizsgálata, a méhnyak-szűrés, és az emlők ellenőrzése.
"Ezt a komplex vizsgálatot elegendő évente egyszer megismételni. Ha egy nő évente egyszer vesz egy nagy levegőt, elmegy nőgyógyászhoz, leküzdi a félelmeit, az bőven elegendő. Nagyon változó, hogy milyen gyakorisággal jönnek vizsgálatra a nők, a befolyásoló tényező általában az, hogy mennyire tartanak a méhnyakráktól. Sajnos nagyon sok olyan cikk van az interneten, amiben valótlanságok szerepelnek, és jócskán vannak olyanok, akik elolvassák, megijednek, és elkezdenek pánikolni."

Magyarországon évente nagyjából egymillió szűrővizsgálatot végeznek a szakorvosok, de ezek egy része megismételt szűrővizsgálat, tehát egy személytől van, aki évente kétszer-háromszor is elmegy. "Hozzáteszem, hogy ha valakinél találnak egy HPV fertőzést, akkor a nemzetközi irányelveknek megfelelően félévente vissza kell hívni. Erre azért van szükség, mert mikor kenetet veszünk, nem tudhatjuk, hogy az elején, a közepén, vagy a végén tart-e a páciens a fertőzésnek" – mondja a Budai Magánorvosi Centrum nőgyógyásza.

Dr. Melczer szerint fontos, hogy már tinédzser korban eljussanak a lányok a nőgyógyászhoz. "A fiatal lányok gondjai általában vérzészavarok, rendszertelen vagy görcsös menstruáció és az édesanyjukkal érkeznek. Mivel a nagy többség szűz, tanácsadás, beszélgetés zajlik, elmondhatják a problémákat, és javaslatot is kapnak esetleges későbbi fogamzásgátlással kapcsolatban. A tinédzser ambulancián rendes vizsgálatot is végzünk azoknál, akik már élnek szexuális életet. Tapasztalatból mondhatom, hogy sokkal természetesebb ez a szűrés azoknál a fiataloknál, akik voltak már tanácsadáson korábban, a tinédzsereket hozzá kell szoktatni ahhoz, hogy ez is része legyen az egészségtudatos életüknek."

Forrás: Budai Magánorvosi Centrum, purecom
Fotók: DarkoStojanovic / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja