SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egy anya figyelmeztetése: veszélyes lehet az illatgyertya a csecsemőkre!

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2017-10-04
Futótűzként terjed a neten a New Jersey-i Meghan Budden írása, aki az illatgyertyák hosszan tartó használatának veszélyeire figyelmezteti a szülőket - adta hírül a Newsner.com.
Egy anya figyelmeztetése: veszélyes lehet az illatgyertya a csecsemőkre!

Meghan éppen etette a kisbabáját, Jimmyt, amikor rejtélyes fekete pöttyöket vett észre a gyerek orrában. Néhány nappal később a jelenet megismétlődött, de addigra már a törölköző is tele volt az ismeretlen eredetű szennyeződéssel.

Meghannak ötlete sem volt, mi lehet a feketeség, ám amikor kisfia orrát kitisztítva az még mindig fekete maradt, belé hasított a felismerés: a pöttyöket nem más okozhatta, mint a hamu, amelyet az általa kedvelt illatgyertya termelt.


Kép: CBS New York / Youtube

A család nagyon szerette ezeket a gyertyákat, és nem is foglalkoztak a csomagolásukon található figyelmeztetéssel, miszerint három óránál tovább tilos égetni őket. Az illatgyertyák egy idő után finom, a levegőben nem látható hamut termeltek, amelyet a csecsemő belélegzett.

A kis Jimmynek végül szülei ijedelmén kívül semmi bántódása nem esett, de nem mindenki ilyen szerencsés. Az apró szemcsék belélegzése szív- és érrendszeri megbetegedéseket, bronchitist, asztmát és egyéb légzőszervi megbetegedéseket okozhat. Statisztikák szerint csak az Egyesült Államokban évente húszezer ember életét követeli ilyen módon a levegőben szálló hamu. További 300 ezer esetben okolható a hamu asztmás rohamért, és minden évben 2 millióan veszítik el a munkájukat az így szerzett betegségek következtében.

Jimmy ma már másfél éves és teljesen egészséges. Ettől függetlenül azonban a szülei megfogadták, hogy ezentúl nagyon óvatosak lesznek a hasonló termékekkel, és erre biztatnak minden szülőt.


Forrás: CBS New York / YouTube


Az illatgyertyák körültekintő használata

Kutatók szerint a paraffin- és zselégyertyák hamujának belélegzése akár rákot is okozhat. Noha ahhoz, hogy ez a veszély erős legyen, hónapokig kellene nagy dózisban belélegeznünk, mégis azt javasolják, hacsak lehet, inkább méhviaszból készült termékeket válasszunk, azok ugyanis teljesen ártalmatlanok. A fémszállal megerősített kanóc ólmot is tartalmazhat, vásároljunk inkább pamutból készült kanóccal ellátott gyertyát.

A kanócot felhasználás után érdemes visszavágni, hogy ne lobogjon túl nagy lánggal. Használat után alaposan szellőztessük át a szobát.

A legjobb azonban, ha nem gyertyákkal, hanem természetes anyagokkal (narancs, fahéj, levendula, stb.) varázsolunk ünnepi hangulatot a lakásba, azoknak ugyanis biztos, hogy nincs káros mellékhatásuk.

Fotó: LU-yang / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja