SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Így kezeljük a szemszárazságot, hogy ne okozzunk nagyobb bajt

Családinet [cikkei] - 2017-10-03
Ég, viszket, úgy érezzük, mintha homok lenne a szemünkben? Ezek a szemszárazság klasszikus tünetei. Mielőtt azonban műkönnyhöz nyúlnánk, feltétlenül konzultáljunk szemész szakorvossal, hiszen, ahogy Dr. Jánosházi Eszter az Oxygen Medical szemész szakorvosa fogalmaz, akár ártani is tudunk egy-egy rosszul megválasztott készítménnyel. Ugyanis szemszárazság nemcsak egyféle van, és ezek kezelése különféle készítményeket igényel
Így kezeljük a szemszárazságot, hogy ne okozzunk nagyobb bajt

Ha rossz műkönnyet választunk, akár árthatunk is

Mielőtt szemszárazság esetén műkönnyhöz nyúlnánk, feltétlenül konzultáljunk szemész szakorvossal, nem mindegy ugyanis, hogy mennyiségi, vagy minőségi szemszárazság áll fenn. A két típus eltérő műkönnyet igényel. Dr. Jánosházi Eszter kiemelte, hogy míg a minőségi szemszárazság inkább a könnyfilm nem megfelelő összetételéből adódik, addig a mennyiségi szemszárazság épp akkor áll fent, amikor kevés könny termelődik. Ennek lehet valamilyen belső szervi oka, vagy jelentkezhet akár gyógyszer mellékhatásaként. Általánosságban elmondható, hogy eleve kevesebb könnyet termelnek a nők, a világos bőrű, szőke hajú, kék szemű emberek.

„Ha valakinek mennyiségi szemszárazsága van, kevés a könnye, akkor inkább a vizes, híg típusú műkönnyeket szoktuk javasolni, és azzal mennyiségileg lehet pótolni a könnyfilmet. Azok esetében, akiknél elégtelen mennyiségű a zsíros fázis, nem szerencsés a híg, vizes műkönny, hiszen az tovább hígítja, a könnyet ezáltal pedig fokozhatja a panaszokat” - mondja az Oxygen Medical szemész szakorvosa.

Minőségi szemszárazság esetén, bár mennyiségre elegendő lenne a könnyfilm a könny összetétele nem megfelelő, ezáltal híggá válik a könnyfilm. Ez akkor jelentkezhet, ha túlsúlyba kerül a vizes fázis a zsírossal szemben. Emiatt például könnyebben felszakad a könnyfilm, lecsorog a szemfelszínről és ezáltal „szárazon marad” a szemfelszín.

„Ebben az esetben például olyan műkönnyet szoktunk javasolni, amiben benne vannak a zsíros elemek. Az úgynevezett lipid tartalmú műkönnyek hígítás helyett pótolják a zsíros elemeket, így egy egészségesebb könnyfilmet hoznak létre, mely jobban feltapad a szemfelszínre és nem párolog el olyan gyorsan” – javasolja a szemész szakorvos.


Szemszárazság kezelése géllel

Van egy harmadik típusú könnypótlási lehetőség is: sűrű, zselé állagú könnypótló készítményekkel.

„Ezt elsősorban olyan esetekben használjuk, amikor idősebbekről van szó, akik nem tudnak olyan gyakran cseppenteni maguknak, vagy, hogy tartósabb legyen a hatás. Ennek az a hátránya, hogy a mai rohanó világunkban a fiatalok nem szeretik, ha a zselé becseppentése után várniuk kell, amíg az eloszlik a szemfelszínen és ez praktikusságát tekintve nem mindig szerencsés” - fejti ki a szemész szakorvos, aki hozzáteszi, hogy a kontaktlencse használatra hogy a kontaktlencsét viselők figyelmét is gyakran felhívja a műkönny használatára. Ugyanis a modern kontaktlencsék viselése során nem veszít sok nedvességet a szem, mégis előnyös, ha pótoljuk a könnyet. Kontaktlencse viselés előtt és után is érdemes cseppenteni.  Sőt, van olyan készítmény, melynek olyan az összetétele, hogy direkt rá lehet csöppenteni a kontaktlencsére és nem károsítja kontaktlencsét.

Forrás: Oxygen Medical
Fotó: Engin_Akyurt / pixabay

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"Hallooween nagyon veszélyes mindenkire nézve. Nem kell átvegyünk semmilyen idegen néptől pogány ünnepeket, szokásokat! Ennek a megemlékezése az méltó a keresztyén emberekhez" - írták egy hosszú posztjuk végén.
Megtanulhat-e szeretni az, akit kiskorában elhanyagoltak a szülei?

Megtanulhat-e szeretni az, akit kiskorában elhanyagoltak a szülei?

Gyakran hallani, hogy az a gyermek válhat szeretetteljes és érzelmileg stabil felnőtté, akit megtanítottak szeretni, vagyis aki biztonságos kötődést és szeretetet tapasztalt gyerekkorában. De mi történik azokkal, akik ilyen élményeket nem kaptak? Vajon képesek-e szeretni és egészséges kapcsolatokat kialakítani felnőttkorukban? A pszichológiai kutatások azt sugallják, hogy igen, bár az út gyakran nehezebb és kihívásokkal teli lehet.
Nagymama került veszélybe 4 unokájával az M0-son - egy kamionos védte őket (videó)

Nagymama került veszélybe 4 unokájával az M0-son - egy kamionos védte őket (videó)

A kamion sofőrje nem hajtott tovább - azonnal reagált, amint észrevette, hogy baj van.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
A szerkesztő ajánlja