SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Életveszélyes lehet a gyerekekre az elektromos cigaretta

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2018-01-02
Sok dohányos - köztük számtalan kisgyermekes szülő - szokik rá az elektromos cigarettára annak reményében, hogy így kevésbé károsítja magát és a családját. Az ezen készítményekhez használt folyékony nikotin azonban életveszélyes a gyermekekre nézve - írja a Healthychildren.org.
Életveszélyes lehet a gyerekekre az elektromos cigaretta

2014 decemberében egy egyéves kisgyermek folyékony nikotintól kapott mérgezésben veszítette életét – ez volt az első eset az Egyesült Államokban, amikor ezzel a szerrel hozták összefüggésbe egy gyerek halálát. 2015-ben közel 2500 esetben fordultak a szülők hasonló problémával orvoshoz.

Kyran Quinlan, az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia Sérülés, Erőszak- és Mérgezésmegelőző osztályának elnöke arra világított rá, hogy ezen anyagok közül némelyik kifejezetten vonzónak tűnik a gyerekek számára: „Az utántöltők több száz különböző ízben készülnek, közülük némelyik már színre is tetszetős a gyerekeknek. Hiába van szó kis mennyiségről, ez ekkora dózisban is halálos méreg. Szerintem az embereknek eszükbe sem jut a folyékony nikotin, amikor azt veszik számba, milyen mérgező anyagok találhatóak az otthonukban.”

Magyarországon a folyékony nikotint gyermekzáras kupakkal árusítják, ennek ellenére nem árt a fokozott óvatosság. Leginkább az egy-kétéves gyermekek vannak veszélyben, de minden ötévesnél fiatalabb gyereket nevelő szülőnek oda kell figyelnie arra, hogy a készítmény még véletlenül se jusson a kicsi keze ügyébe.

„A folyékony nikotin háromféle módon fejtheti ki mérgező hatását. A szájba kerülve lenyelés nélkül is felszívódik a nyálkahártyán keresztül, akárcsak a nikotinos rágógumi. Lenyelés esetén az emésztőrendszer alsó részén, a béltraktuson keresztül szívódik fel. Még a bőrrel érintkezve is bejuthat a szervezetbe, mint a nikotinos tapasz” – magyarázta a szakember. Egy 10-12 kilogrammos kisgyerek számára már egy teáskanálnyi folyékony nikotinkoncentrátum is végzetes lehet.

Ha felmerül a gyanú, hogy a kisgyermek kapcsolatba kerülhetett folyékony nikotinnal, a következő tünetek észlelésekor haladéktalanul orvoshoz kell fordulni:

  • hányás
  • szapora szívverés
  • idegesség
  • ha a gyerek ránézésre rosszul néz ki
  • légzési nehézségek
  • fokozott nyáltermelés

Fotó: Ecig Click / flickr

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja