SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Betegségek, melyeket minden nőnek ismernie kell(ene)

Családinet [cikkei] - 2018-03-13
A legtöbb nő számára egy-egy szabálytalan menstruációs ciklus vagy alkalmi gombás hüvelyfertőzés az élet természetesnek vélt velejárója, semmi olyan, amit az idő vagy egy egyszerű kezelés ne gyógyíthatna meg. Ugyanakkor némely tünet súlyos egészségügyi problémát jelezhet. Nem kell pánikba esni, de jó tudni, hogy mikor kell orvoshoz fordulni segítségért. A WEBBeteg.hu összeszedte a nőket leggyakrabban érintő betegségeket, amikről nem minden érintett tud eleget.
Betegségek, melyeket minden nőnek ismernie kell(ene)

Endometriózis - meddőséghez vezethet

Endometriózisról akkor beszélünk, amikor a méh nyálkahártyája a méhen kívül máshol is megtalálható a szervezetben. Ez számos kellemetlen panasz mellett a meddőség egyik gyakori oka is lehet. Az endometriózistól szenvedő nők általában sokkal súlyosabbnak írják le a menstruációs fájdalmat, illetve arról számolnak be, hogy a kellemetlen érzés idővel súlyosbodik. Mivel az endometriózis hátterében álló okokat jelenleg még nem ismerjük pontosan, nincs konkrét módja a megelőzésének. Úgy tűnik azonban, hogy azok a nők, akik már szültek, kisebb valószínűséggel fognak a későbbiekben endometriózisban szenvedni, mint azok, akik nem.

Olvasd el ezt is: Rejtélyes betegség: az endometriózis
 

Mióma - minden negyedik nő érintett

Nőgyógyászati rutinellenőrzéskor minden negyedik nő szembesül azzal, hogy miómája van. A mióma egyszerű sejtburjánzás, jóindulatú daganat, amely leggyakrabban a méh simaizomszövetén keletkezik. Fogamzóképes korban alakul ki, nagyjából 25-30 éves kor táján. Kialakulásának okát nem tudjuk pontosan, de leginkább a petefészek rendellenes működésével hozzák kapcsolatba. A mióma nyomhatja a húgyhólyagot, így akár állandósulhat is a vizelési inger, vagy húgyúti fertőzés léphet fel. Sokkal súlyosabb tünet a rendszertelen ciklus, a görcsös fájdalom, illetve az erős vérzés.  A mióma vetéléseket, illetve meddőséget is okozhat.

Kapcsolódó cikkünk: Mióma- mikor van szükség műtétre?
 

Petefészek ciszta - menopauza után válik rettegetté

A ciszták - főleg a kisebb méretűek - gyakran tünetmentesek, és csak a nőgyógyászati vizsgálatokon ismerhetőek fel. Az elváltozásra utalhat a vérzés rendellenessége vagy elmaradása. A pubertáskortól a menopauzáig bármikor kialakulhat petefészek ciszta, amely az esetek egy részében tünetmentesen el is múlik. Előfordulhat azonban, hogy a rutinvizsgálat során felfedezett ciszta meglepően nagyra nő, ilyenkor elkerülhetetlen a műtéti eltávolítás. A legtöbb fiatal vagy termékeny korban lévő nő esetében a felfedezett petefészek ciszta jóindulatú, a változókor után azonban sokkal gyakoribb a rosszindulatú elváltozások lehetősége.

Olvasd el ezt is: Meddőség, vetélés, cisztás petefészek (PCOS) és a pajzsmirigybetegség kezelésnek új lehetőségei
 

PCOS - a magyar nők hormonbetegsége

A PCOS egy mozaikszó, jelentése policisztás ovárium (petefészek) szindróma, ami a meddőség leggyakoribb oka. Ma Magyarországon a fogamzóképes korban lévő nők egyik leggyakoribb hormonbetegsége. Csak hazánkban körülbelül félmillió hölgyet érint. A menstruáció rendszertelensége vagy teljes hiánya, az elhízás, az aknés bőr, a fokozott szőrösödés és a cisztás, esetleg megnagyobbodott petefészkek jelentik a PCOS klasszikus tüneteit, de emellett számos anyagcsere-eltérés, illetve kóros laborlelet is színesítheti a képet. A PCOS és az inzulinrezisztencia között szoros összefüggés van.

Kapcsolódó cikkünk: Inzulin rezisztencia: csak divat, vagy kezelendő állapot?

A betegség megzavarja a szervezet hormonális- és anyagcsere-rendszerét. Fokozza a férfihormon termelődését a petefészekben és a mellékvesében. Gátolja ugyanakkor a peteérést, hosszú távon cukorbetegség, magas vérnyomás, agyvérzés és szívinfarktus lehet a következménye.

Tudj meg többet cikksorozatunkból: PCOS (policisztás ovárium szindróma) I.
 

Melldaganat - bárkinél előfordulhat

Az emlőrák évente közel 2500 nő életét követeli Magyarországon. A mellrák nem lehet egy bizonyos életforma következménye! Ez azonban sajnos fordítva is igaz: a rendkívül egészségtudatos életvitel sem akadályozhatja meg a kialakulását. A rendszeres önellenőrzés nagyon fontos mindenki számára (20 éves kor felett), így azoknak is, akik életében esetleg egyetlen kockázati tényező sincs (genetika, gyermektelenség). A nőknek ma már nagy esélyük van arra, hogy a mellrák diagnosztizálása után a megfelelő kezelést alkalmazva meggyógyuljanak, és újra teljesen egészségesek legyenek. Ehhez azonban a tumort idejében fel kell fedezni!

Hasznos információ: A mellrák felismerése egy kevésbé elterjedt módszerrel - Facebook poszt mentette meg egy nő életét
 

Méhnyakrák - kis figyelemmel megelőzhető

Magyarországon évente körülbelül 1300 új esetet fedeznek fel, amely jelentős hányada ekkor már előrehaladott, gyógyíthatatlan stádiumban van. A méhnyakrák már korai stádiumban is jól felismerhető, és megfelelő kezeléssel akár végleges gyógyulás is elérhető, ennek ellenére a méhnyakrákos megbetegedés napjainkban is kiemelkedő helyet foglal el a halálozási statisztikákban. Kialakulásában a humán papillomavírus (HPV) egyes típusainak szerepe bizonyított, ezen vírusok ugyanis a daganatosan elfajult szövetek 80-90 százalékában kimutathatók. A HPV elleni oltás beadatása minden szexuálisan aktív nőnek ajánlott.

Olvasd el ezt is: A méhnyakrák kialakulásáig akár 15 év is eltelhet a legkisebb tünet nélkül

Tájékozódj Te is rendszeresen, és figyelj oda egészségedre! Folytass egészséges életmódot, és vegyél részt szűrővizsgálatokon az életkorodnak megfelelő rendszerességgel.

Forrás: WEBBeteg

Indexkép: pixabay - luvqs

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja