SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Miként birkózzak meg a pajzsmirigyzavar okozta túlsúllyal?

Családinet [cikkei] - 2018-04-05
A pajzsmirigy alulműködés egyik vezető tünete a túlsúly, mely sok egyéb más problémát is generálhat. Sok beteg szinte végeláthatatlan harcot folytat a plusz kilók ellen, ezért megkérdeztük dr. Békési Gábor PhD-t, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját, vajon miként lehet megszabadulni a súlyfeleslegtől akkor, ha valakinek a pajzsmirigye túl kevés hormont termel.
Miként birkózzak meg a pajzsmirigyzavar okozta túlsúllyal?

A pajzsmirigy alulműködés és a túlsúly

A pajzsmirigy alulműködés egy olyan állapot, mely igen komoly hatással van a szervezet anyagcseréjére. Amennyiben túl kevés T3 és T4 hormon termelődik, úgy az anyagcsere lelassul, vele együtt az emésztés, pulzus, és a vérnyomás is csökken. Székrekedés alakulhat ki, valamint a plusz kilók is gyorsabban felrakódnak, sőt, nehezebb is tőlük megszabadulni! Éppen ezért, amennyiben ezeket a tüneteket tapasztalja, érdemes ellenőriztetni pajzsmirigy funkcióit, illetve, ha már diagnosztizált beteg, célszerű az alábbi tanácsokat megfogadni!
 

A gyógyszer dózisának megfelelő beállítása

Az első és legfontosabb lépés a hiányzó hormonok pótlása, mely gyógyszeres úton történik. Egy jól beállított terápia egyrészt normalizálja a pajzsmirigy hormonok értékeit, másrészt (az anyagcsere fokozása révén) a túlsúlytól is segít megszabadítani. Ehhez azonban fontos, hogy megfelelő legyen a dozírozás, így folyamatos kontroll szükséges, mely során ellenőrzik az értékeket. Ez akkor is fontos, ha az illető már jó ideje tud a betegségéről, ám ha a túlsúlya nem csökken, úgy lehet, hogy növelni szükséges a gyógyszeradagját.
 

Gluténmentes diéta

Kutatások szerint a pajzsmirigy alulműködés és a gluténérzékenység gyakran együtt jár, és mindkettő okozhat túlsúlyt is (gyermekeknél a gluténérzékenység jellemzően súlycsökkenéssel jár). Éppen ezért, ha nem tud megszabadulni a gyógyszeres kezelés ellenére sem a plusz kilóktól, érdemes vizsgálatot végezni gluténérzékenység irányában!
 

Egyéb hormonzavar is okozhatja a túlsúlyt

Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája szerint sajnos a hormonzavarok gyakran egyszerre vannak jelen, így könnyen lehet, hogy bár valaki gyógyszeres kezeléssel eredményesen kezeli a pajzsmirigyzavart, mégsem olvadnak le a kilók. Ennek oka sokszor az, hogy a pajzsmirigy probléma mellett más hormonális zavar is fennáll, mely(ek) szintén okozhat(nak) túlsúlyt. Ilyen például az inzulinrezisztencia, illetve a Cushing kór is. Tehát ha valaki fogyni szeretne, mégsem sikerül, érdemes az egész hormonrendszerét megvizsgáltatnia!

Forrás: Budai Endokrinközpont
Indexkép: pixabayPublicDomainPictures

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja