SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A kézszárító veszélyei: komoly betegségeket is okozhat!

Teszáry Nikolett [cikkei] - 2018-04-25
Az utóbbi időben a meleg levegős kézszárítók egyre több helyen váltják fel a jól bevált papíradagolókat a nyilvános mosdókban. Kímélik a környezetet, hiszen nem fogyasztanak papírt és higiénikusabbak is - gondoltuk eddig. A Connecticut Egyetem szakértői szerint azonban az utóbbi állítás nem igaz.
A kézszárító veszélyei: komoly betegségeket is okozhat!

Elméletben biztonságosabb higiéniai szempontból, hogy a mozgásérzékelős géphez hozzá sem kell érnünk, csak beletartani a kezünket. Azonban a meleg levegőt, amit kifúj, a szerkezetnek előbb be is kell szívnia, ami azt jelenti, hogy a szűkös mosdóhelyiség levegőjét keringeti körbe, hogy aztán koncentráltan ráfújja a kezünkre azt.

A mellékhelyiségekben lévő levegőt vizsgálták meg a Connecticut Egyetemen és kellemetlen eredményre jutottak. A zárt helyiségekben a levegő számtalan baktériumot tartalmazott, köztük a bacillus subtilis-t, vagy más néven szénbacillust, mely az emberi bélrendszerben található meg. Valószínűleg az újra és újra lehúzott WC-kből kerül a levegőbe. Ezen felül por, bőrsejtek és mikróbák is vannak a helyiségek levegőjében - ezeket a kézszárító mind ráfújja a kezünkre. Természetesen a mosdóba belépve is találkozhatunk ezekkel az apró részecskékkel, de jóval kisebb koncentrációban, ezáltal bőrünk savköpenye könnyebben elbánik velük.

A levett mintákból a kutatók több baktériumtörzset is ki tudtak tenyészteni, a kézszárító nélküli mosdók levegőjéből mindössze hatot, míg a kézszárítót működtető mosdók esetében hatvanat. Tehát a kézszárítós mosdók levegője tízszer szennyezettebb más mosdókénál és köztük veszélyesebb kórokozók is előfordulhatnak, például staphylococcus aureus, mely komoly betegségeket is okozhat.

A kutatók 36 mosdó levegőjét vizsgálták meg az egyetemen, érdekesség, hogy találtak olyan baktériumot is, mely a természetben nem fordul elő, laboratóriumi körülmények között hozták létre. Az emberre egyébként nem káros baktérium jelenléte rámutatott, mennyire könnyen hordozhatjuk egyik helyről a másikra a kórokozókat anélkül, hogy tudnánk róla.

A tudósok megvizsgálták azt is, mi történik, ha HEPA-szűrővel látják el a kézszárítókat, azonban ez is csak 75%-os eredményt hozott, a kórokozók negyede tehát ugyanúgy a levegőben maradt a szűrő ellenére.

Természetesen a kézszárítók használata nem jelent közvetlen életveszélyt, de az eredmény elgondolkodtató és rávilágít a fertőtlenítés fontosságára. Ha tehát nyilvános mosdóban mosunk kezet és kézszárítót használunk, utána mindenképpen fertőtlenítsük a kezünket egy kendővel, vagy higiénés géllel.

Indexkép: Flickr - Richard Masoner

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja