SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Így jelentkezzünk be az orvoshoz

Családinet [cikkei] - 2018-07-20
Hogyan dönthetjük el, milyen szakorvoshoz kell fordulnunk?
Így jelentkezzünk be az orvoshoz

Milyen tüneteket kell megosztanunk azzal a személlyel, aki felveszi a telefont? Honnan tudhatjuk, mennyire sürgős vizsgálatra van szükségünk? Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta segít a kérdések megválaszolásában.

 

A bejelentkezéskor sok minden eldől

A magánintézményekben az időpontkéréskor minden esetben alapinformációkat fognak kérni, vagyis nevet, telefonszámot. Ez utóbbit is igen fontos megadni, hiszen ha bármilyen változás adódik például a rendelés idejében, el kell tudni érni az illető pácienst, hogy egyeztethető legyen a változás. Mivel a komolyabb intézményekben a bejelentkezéseket intéző szakemberek is jól képzettek, nagy valószínűséggel segíteni tudnak abban is, milyen szakrendelésekre, vizsgálatokra ajánlott bejelentkezni.

Olyan általános tüneteknél, mint például hasfájás, szédülés, vérnyomásprobléma, az egészségügyi asszisztens (sok esetben ők fogadják a bejelentkezéseket) el tudja dönteni, milyen irányban érdemes elkezdeni a vizsgálódást. Hasfájásnál például lehet az első lépés a hasi ultrahang, szédülés, vérnyomásgondok esetén ajánlatos felkeresni egy kardiológust. Minél jobban le tudja írni a tüneteit a páciens, annál könnyebb eldönteni, hová kell küldeni, ezért érdemes átgondolni, pontosan mik is a panaszok. Érdemes a korábbi leleteket is előkészíteni, egyrészt hogy például meg tudjuk válaszolni a kérdést, hogy mikor voltunk legutóbb laborvizsgálaton, másrészt mert az orvoshoz is szükséges elvinni azokat.
 

Az orvos és az asszisztens előtt sem kell zavarban lenni

Szakterületenként változó a problémák jellege. Természetesen például a bőrgyógyászatnál, nőgyógyászatnál előfordulhatnak kellemetlenebb témák, de ha a telefonban úgy érezzük, hogy az, akivel beszélünk, hozzáértő és megbízható személy, teljes bizalommal fordulhatunk felé. Azért kell elmondani az esetleg kínosabb tüneteket is, mert egy szakképzett egészségügyi asszisztens meg tudja mondani, milyen vizsgálatra vagy szakterületre lehet szükség.

Adott esetben nem szükséges elmondani a problémákat, ha teljesen biztosak vagyunk benne, hogy például kardiológushoz kell fordulnunk, elég, ha csak az időpontról egyeztetünk. Akkor sem kell aggódni, ha később, a vizit során kiderül, hogy további, műszeres, esetleg más szakorvoshoz tartozó vizsgálatra is szükség van, a magánrendelések nagy részében erre a helyszínen is lehetőség van, illetve gyorsan lehet időpontot egyeztetni.
 

Akut tünetekkel kórházi ellátásra van szükség

- Amennyiben valaki súlyos, esetleg akut tünetekkel jelentkezik be egy magánorvosi rendelőbe, feltétlenül tájékoztatni kell az állapota súlyosságáról és arról, hogy adott esetben kórházba kellene mennie. Egy súlyos mellkasi fájdalommal, nehézlégzéssel, verejtékezéssel, esetleg bal karba sugárzó fájdalommal természetesen nem időpontot kell kérni, hanem mentőt kell hívni – hangsúlyozza dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta. – Ugyanakkor, ha a mellkasi fájdalom csak időnként jelentkezik, majd elmúlik, vagy ha csak múló rosszullétek, gyengeség ad okot gyanakvásra, esetleg a szíve vagy a vérnyomása "rendetlenkedik" egy páciensnek, a megbízható kivizsgálás érdekében érdemes lehet bejelentkezni egy magánorvosi központba. A magánrendelőkre tehát elsősorban szakorvosi rendelőként kell gondolni, és kihasználni a gyors, várakozási idő nélküli, igényes ellátás előnyeit.

Forrás: KardioKözpont
Indexkép: flickraustinevan

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja