SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Aki feltámasztotta a kanyarót: az oltásellenesség modern története

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-05-02
1998. február 28-án jelent meg a rangos Lancet orvosi szaklapban egy tanulmány, amely összefüggést vélt kimutatni a 15 hónapos korban kötelező MMR oltás és az autizmus között. A vizsgálat módszertani hibái és az elvégzése során elkövetett orvosetikai vétségek miatt a szerző praxisengedélyét ugyan később visszavonták, a hatása azonban máig él.
Aki feltámasztotta a kanyarót: az oltásellenesség modern története

Az oltásellenesség nem új jelenség. Az első ilyen szervezet, az Anti-Vaccination League 1853-ban alakult Angliában, 1879-ben pedig Anti-Vaccination Society néven indult hasonló mozgalom az Egyesült Államokban. Később azonban, ahogy az oltások terjedésével egyre több, korábban rettegett betegség tűnt el, a kritikus hangok is kezdtek elhallgatni.

Ahogy telt az idő, úgy koptak ki a halálos gyermekbetegségek a kollektív emlékezetből. Felnőtt egy generáció, amelynek már egy tagja sem nézte végig, hogyan viszi el gyermekét vagy a testvérét a torokgyík, a szamárköhögés vagy a kanyaró. Ugyanebben az időben, az 1980-90-es években vált az autizmus a közbeszéd tárgyává (nem kis részben a Dustin Hoffmann főszereplésével készült Esőember című filmnek köszönhetően). Az összeesküvéselmélet-gyár pedig beindult.

Egy konzervatív angol orvoscsalád sarja, a gasztroenterológus Andrew Wakefield először 1993-ban publikált egy tanulmányt, amelyben összefüggést vélt felfedezni a kanyaró vírusa és a Chron-betegség között. Eredményeit nem sikerült megismételni, így az orvostársadalom elvetette az elméletet.

1998-ban ennek továbbfejlesztett változatát mutatta be a Lancet szaklapban. Azt állította, hogy a 15 hónapos korban beadott MMR (kanyaró-mumpsz-rueola elleni) oltás a bélrendszer gyulladását okozhatja, amely hatására olyan fehérjék jutnak el az agyba, amelyek autizmust okoznak.

Kutatása számos módszertani hibával készült. Mindössze 12 gyermek szerepelt a vizsgálatban, kontrollcsoportot (oltatlan gyerekeket) nem vont be, ráadásul minden vizsgált esetben először az autizmus tünetei jelentkeztek, és csak utána a bélgyulladáséi. A laikusok számára is nyilvánvaló hibák ellenére az erre fogékonyak körében kitört a hisztéria.

Később kiderült, hogy a szemmel látható hibák mellett egyéb, komoly orvosetikai vétségek is előfordultak a vizsgálat során. Wakefield egy saját maga által kifejlesztett oltást szeretett volna inkább piacra dobni, kutatását egy orvosi műhibaperekre szakosodott ügyvédi szervezet támogatta komoly összegekkel, a legfontosabb pedig: kiderült, hogy az adatokat egészen egyszerűen meghamisította, hogy beleilleszkedjenek az elméletébe. Ez utóbbi volt az utolsó csepp a pohárban, Wakefieldet 2009-ben megfosztották a praktizálási jogától. A szellem azonban addigra rég kiszabadult a palackból.


Mi a kanyaró?

A kanyaró máig a vezető halálok a kisgyermekek körében, évente nagyjából 134 ezren veszítik életüket miatta. Az áldozatok többsége 5 éven aluli. Magyarországon 1969 óta kötelező ellene a védőoltás.

A betegség azért különösen veszélyes, mert a lappangási ideje igen hosszú: 8-10 nap, mire jelentkeznek a tünetek. Mire a magas láz, köhögés, orrfolyás megjelenik, a kór már régen bekerült a véráramba, és megtámadta a szerveket. Később kiütések is megjelennek a testen. Igen gyakoriak a szövődmények, amelyek lehetnek viszonylag enyhék (középfülgyulladás), tartós fogyatékosságot okozók (hallásvesztés) és halálosak is (agyhártyagyulladás). Leggyakrabban az 5 éven aluliak és a 20 éven felüliek körében jelennek meg szövődmények. A kanyarót vírus okozza, így hatékony gyógyszeres ellenszere nincs: a tünetek enyhíthetőek, amíg a megfelelően működő immunrendszer le nem győzi magától a betegséget. Éppen ezért a gyenge immunrendszerrel rendelkezők – csecsemők és kisgyerekek, tartós betegek – számára a legveszélyesebb a fertőzés.

Magyarországon a kötelező oltás miatt továbbra is legfeljebb szórványosan fordulnak elő kanyarós esetek, Amerikában azonban szomorúbb a helyzet: noha 2000-re már úgy tűnt, végképp kiirtották a betegséget az országban, mára az erős oltáskritikus hangoknak köszönhetően visszatért. New Yorkban szükségállapotot vezettek be, mivel tavaly október óta 285 kanyarós esetet regisztráltak, amelyből 246 gyermek volt. A város egyes részein ezért – a tengerentúlon szokatlan módon – kötelezővé tették a védőoltást.

Hasonló történt a Washington állambeli Clark megyében, ahol ez idáig olyan erősek voltak az oltásellenes hangok, hogy a 2017-18-as tanévben az óvodások mindössze 76,5 százaléka volt beoltva. Itt csak idén januárban 50 kanyarós esetet regisztráltak, ezt követően azonban rendkívül megnőtt a kereslet a vakcina iránt, és ötször annyian adatták be a gyermekeiknek, mint a tavalyi évben.

Európában 2018-ban 82 596 kanyarós esetről tudtak, ebből 53 218 Ukrajnában történt. A betegség 72 ember életét követelte. Magyarországon 14 ember kapta el abban az évben a kanyarót.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja