SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

SMS-nyak: az okostelefon hatása a gerincre

Családinet [cikkei] - 2020-02-11
Az Y és a Z generáció tagjait a generációkutatók digitális bennszülötteknek nevezik: ők azok, akik el sem tudják képzelni az életüket mobiltelefon, internet, azonnali kielégülést nyújtó applikációk és közösségi háló nélkül.
SMS-nyak: az okostelefon hatása a gerincre

Az ember bármerre jár, már mindenhol lehajtott tekinteteket lát maga körül. Ha megszámolnánk, hogy hány ember nézi most a cikk olvasása közben is az okostelefonját lógó fejjel, elrettentő lenne az eredmény. Az így kialakuló SMS-nyak szindrómának súlyos következményei lehetnek.


Mi az az SMS-nyak?

Biztos többször érezted már, amikor a fájdalom lassan kúszik fel a hát felső részétől egészen a nyakig, miután hosszú ideig lehajtott fejjel nézted a telefonod.

Az SMS-nyak a rossz tartás következtében kialakuló nyaki gerinc deformitása. Minél több időt töltesz digitális eszközökkel, annál inkább növeli a nyaki károsodás kockázatát.


Mitől alakul ki a panasz?

A nyaki gerinc a hosszas görnyedést követően, a tekintet folyamatos leszegezése miatt jelentősen megváltozik. A rugalmasságát és terhelhetőségét biztosító kettős S-alakú ív megszűnik, helyette C alakban görbül a hát. Ez nem csak a derekadra – az ágyéki gerincszakaszra, de nyakadra is sokkal nagyobb terhet ró.

Az okostelefon képernyőjének nézegetése közben a fej 60 fokos szögben történő megdöntése közel 20-25 kg tömegének megfelelő nyomást helyez a nyaki gerincre, és minél jobban előre döntöd a fejed, annál nagyobb ez a terhelés.

A lefelé nézés egyaránt terheli a nyak elülső és hátulsó oldalát is, ez különösen a csigolyák közötti lemezekre van hatással. A hátsó nyaki rész megfeszül, mivel a hátoldalon lévő izmok állandó összehúzódó állapotban vannak, megpróbálják húzni és támasztani a fejet ebben a helyzetben, ami izomfeszültséghez, továbbá nyak- és hátfájdalomhoz vezethet.

A drasztikus túlterhelés viszonylag gyorsan a gerinc elváltozásához vezethet, hisz az izmok igen gyorsan alkalmazkodnak a megváltozott testtartáshoz, majd mintegy „elhúzzák”, és már a módosult helyzetben is rögzítik a gerincet.

 

Az SMS-nyakkal kapcsolatos leggyakoribb panaszok és következmények:
 

  • krónikus izomgörcs,
  • gyakori fejfájás,
  • nyakmerevség,
  • vállfájdalom,
  • ízületi gyulladás,
  • meszesedés,
  • porckopás,
  • porckorongsérv, stb.

Minél fiatalabb korban kezdi használni a digitális eszközöket, annál korábban alakulnak ki a fentebb említett panaszok.


Hogyan lehet elkerülni a problémákat?

A jó hír az, hogy egy rendkívül egyszerű megoldással meg lehet előzni a kialakulását: tartsd fel a fejed!

Tudatosan tegyél erőfeszítéseket arra, hogy a készülékeidet a szemeddel, a fejeddel és a nyakaddal szemben tartsd, hogy elkerüld a döntést.

Néhány tipp SMS-nyak ellen:

  • Tarts több szünetet, változtasd meg pozíciódat és tornáztasd meg időközönként nyakad és vállaid.
  • Próbálkozz például a hátonfekvéssel, hogy enyhítsd a nyakadra nehezedő nyomást.
  • Egyenesítsd ki a hátad és gyakorold a jó testtartást. Ha a vállaidat visszahúzod, a test semleges helyzetben marad.
  • Alakíts ki ergonomikus munkahelyet.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Free-Photos / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja