SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Elszakítanak a gyermekemtől? Erre számíthat az, aki karanténba kerül

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-03-09
Ki fog gondoskodni a gyerekemről, ha karanténba kerülök? És a kutyámról? Befekhetek-e a gyerek mellé, ha őt helyezik karanténba? Egyáltalán, jogomban áll nem bevonulni, ha nem tartom indokoltnak? Most összeszedjük az elkülönítéssel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.
Elszakítanak a gyermekemtől? Erre számíthat az, aki karanténba kerül


Mi szükség van a karatnénra?

A karantén intézményét a középkor óta alkalmazzák járványügyi intézkedés céljából, és az eltelt évszázadok alatt egyelőre ennél jobbat azóta sem sikerült kitalálni. Neve a quaranta giorni, vagyis „negyven nap” kifejezésből ered, amikor a pestistől megalapozottan rettegő velenceiek csak ennyi idő várakozás után engedték kikötni a külföldi hajókat.

A 14. századi pestisjárvány idején, amikor Európa egyharmada kipusztult, Milánó egyébként meglehetősen zsarnoki ura, Lucchino Visconti herceg drasztikus intézkedéseket vezetett be: a fertőzötteket azonnal a közeli erdőkbe száműzte, és az sem volt ritka, hogy ha egy családban felütötte a fejét a kór, a ház minden ablakát és ajtaját befalaztatta. Akik így jártak, biztos halálra voltak ítélve, a város azonban komolyabb veszteségek nélkül úszta meg a járványt.


Ma hogy néz ki a karantén?

Ezen a téren elég sok a zavar, mivel törvényileg nem szabályozott a kérdés, és ezért a média és az illetékes szervek sem mindig ugyanazt értik alatta. A Nemzeti Népegészségügyi Központ a kórházi elkülönítést hívja karanténnak, az otthoni megfigyelést általában nem.

Karantén alá vont személy a megfigyelési helyét nem hagyhatja el, senkivel nem érintkezhet személyesen. Ha egész területeket vonnak karantén alá, mint történt az Olaszországban, akkor a kijelölt határokon belül lehet szabadon mozogni, de bizonyos korlátozások itt is érvényben vannak: bezártak az iskolák, lemondták a tömegrendezvényeket, sok irodában szintén felfüggesztették a munkát.

Létezhetnek bizonyos átmeneti megoldások is, például amikor a fertőzésgyanús, de (még) bizonyítottan nem beteg embereket, a betegek hozzátartozóit szállodákban, motelekben gyűjtik össze karanténba.


Mikor kerülhetek karanténba?

Ha az orvos ezt indokoltnak találja, például ha szoros kapcsolatba kerültünk igazoltan fertőzött beteggel. Az elkülönítés ekkor 14 napig tart, annak formája – hogy otthoni megfigyelésre vagy kórházi elkülönítésre van-e szükség – egyéni elbírálás alá esik.
 

Mi lesz így a gyerekeimmel és a háziállataimmal? Vagy ha az idős szüleimet ápolom, ki fog rájuk nézni?

A szülőket első körben arra kérik, hogy próbálják rokonok, barátok segítségével maguk megszervezni a gyermekeik ellátását, de ha ez nem sikerül, a gyámhatóság intézkedik a gyerek ideiglenes elhelyezéséről. Idős rokon ápolásához a helyi önkormányzatnál kell segítséget igényelni. A háziállatok ellátásáról nincs külön intézkedés, ezért valószínűleg a rendőri előállításkor érvényes eljárás vonatkozik rájuk ez esetben is, és az önkormányzat jegyzőjénél lehet kérni, hogy gondoskodjanak róluk.


Elszakítanak a gyerekemtől, ha ő kerül karanténba?

Sajnos igen. Noha a szülő alapvető joga, hogy kórházi kezelése alatt a gyermekével lehessen, a járvány megfékezése minden egyéb szempontot felülír. Nem lehet mellé befeküdni, már csak azért sem, mert ezzel egy valóban rászoruló elől vennénk el a helyet. A gyermek karanténba helyezéséhez nincs szükség szülői beleegyezésre, ugyanakkor elképzelhető, hogy a szülő a megfelelő biztonsági intézkedéseket betartva meglátogathatja – tájékoztatott az NKK Járványügyi és Infekciókontroll Főosztálya.

FRISSÍTÉS: Müller Cecília megbízott országos tisztifőorvos az operatív törzs sajtótájékoztatóján úgy nyilatkozott, hogy a szülő saját kívánságára bevonulhat gyermekével a karanténba. Ebben az esetben a 14 napos elkülönítés rá is vonatkozik, a karantént ez idő alatt ő sem hagyhatja el.


Vásárolni azért lemehetek?

Nem, a karantén lényege, hogy az érintettek nem hagyhatják el a lakást vagy a kórtermet. Ennek ellenére az alapvető ellátás mindenkinek jár. A kórházban természetesen mindenki kap enni. Aki az otthonában nem tudja megoldani az étkezését, annak ezt jeleznie kell, és kórházba, vagy ha lesz ilyen, a fentebb említett, karanténnak kijelölt épületbe szállítják.


Mi lesz, ha én ezt nem akarom, és ellenállok?

Akkor bevisznek erővel. A karantén vagy az elkülönítés be nem tartása bűncselekmény. Aki nem tartja be a járványügyi intézkedéseket, és megfertőz másokat is, súlyos testi sértést, ha pedig az illető belehal a betegségbe, halált okozó súlyos testi sértést követ el.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: vitalworks / pixabay

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja