SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Daganatos betegek 18 pontja a koronavírus ellen

Családinet [cikkei] - 2020-03-26
Az idősebbek, a súlyos krónikus betegséggel élők (tüdőbetegek, cukorbetegek, szívbetegek) mellett a daganatos betegek, a daganatellenes kezelésben részesülő páciensek is fokozott kockázatnak vannak kitéve a koronavírus járvány miatt.
Daganatos betegek 18 pontja a koronavírus ellen

Mivel se védőoltás, se speciális gyógyszer nem áll rendelkezésre a koronavírus ellen, a daganatos betegek számára sincsenek különleges szabályok. Ám mivel a daganatos betegek – különösen a daganatellenes kezelések időszakában – fokozottan ki vannak téve a fertőzéseknek, ezért nagyon fontos minden óvintézkedést komolyan venni és betartani. Mivel egy szövődményeket okozó fertőzés a daganatellenes kezeléseket is meggátolhatja, az egyetlen lehetséges teendő a fertőzésveszély kockázatának csökkentése!

  1. Maradjon otthon!
  2. Ne fogadjon vendégeket! A koronavírus-fertőzöttek akár két hétig is egészségesnek tűnhetnek vagy csak enyhe tünetekre panaszkodnak – viszont a vírus a betegek egy részénél súlyos-életveszélyes állapotot okoz.
  3. Kérje meg szomszédját, ismerősét, hozzátartozóját, hogy segítsenek a bevásárlásban, a gyógyszerek kiváltásában!
  4. Csak feltétlenül halaszthatatlan ügyben mozduljon ki otthonról, amennyire lehetséges, kerülje a tömegközlekedést és kevésbé forgalmas időszakban induljon el. A maszk önmagában nem elegendő a fertőzés megállításához, ám viselése mások védelme érdekében javasolt, ha valaki légúti tünetektől szenved.
  5. Érdeklődjön kezelőorvosánál, illetve az Önt kezelő intézménynél, hogy kontrollvizsgálata, soron következő daganatellenes kezelése a megszokott rend szerint zajlik-e vagy halasztható?
  6. Ha vényköteles gyógyszerre van szüksége, azt orvosa személyes találkozás nélkül is felírhatja, regisztrálhatja az elektronikus rendszerbe, majd a gyógyszert az Ön TAJ számával bárki, bármelyik patikában kiválthatja.
  7.  Ha kimozdul otthonról, ne nyúljon a szeméhez, az arcához, a szájához, az orrához!
  8.  Papír zsebkendőbe köhögjön, tüsszentsen, majd dobja ki a zsebkendőt!
  9.  Minél kevesebb tárgyat fogjon meg járműveken, üzletekben, a kórházban (kilincsek, kapaszkodók, korlátok, készpénz, pinkód beütésére alkalmas billentyűk a boltban vagy bankjegykiadó automatánál).
  10. Legyen Önnél kézfertőtlenítő és használja rendszeresen!
  11. Az otthonán kívül használt tárgyakat (mobiltelefon, pénztárca, szemüveg) is fertőtlenítse, ez igaz a még kézmosás előtt megfogott otthoni kilincsekre, kapcsolókra is.
  12. Mossa meg a megvásárolt zöldségeket-gyümölcsöket! Csak zacskóval vagy fogóval fogja meg a boltban a zsemlét, kiflit, kenyeret, még jobb, ha csomagolt pékárut vásárol.
  13. Amilyen gyakran lehet, mosson kezet, a kézmosás jól felhabosított szappannal történjen és legalább 30 másodpercig tartson!
  14. Szellőztessen gyakran, töltsön időt a friss levegőn, de kerüljön minden csoportosulást!
  15. Nemcsak a koronavírus-fertőzést, hanem minden más fertőzést is fokozottan kerülni kell! Daganatellenes kezelések idején kiemelt fertőzési forrás lehet a szájüreg is, ezért a rendszeres fogmosás mellett antibakteriális hatású szájvizes öblítés is napjában több alkalommal javasolható.
  16. Egyes daganatellenes kezelések fokozzák a fertőzésveszélyt: olvassa el itt, hogyan előzhető meg, ismerhető fel és kezelhető a fertőzésveszélyt fokozó neutropénia!
  17. Akinek környezetében koronavírus-gyanús esetet regisztráltak, illetve önmagán a koronavírus tüneteit észleli (száraz köhögés, láz, levertség, légzési nehézség), ne menjen más betegek közé se a háziorvoshoz, se szakrendelésre! A koronavírus gyanúja miatt háziorvosát hívja, jelezze daganatos betegségét is és hogy milyen kezelésben részesül!
  18. Telefonon egyeztessen onkológus kezelőorvosával! A daganatos betegség és a daganatellenes kezelések is okozhatnak a koronavírus által kiváltott tünetekhez hasonló panaszokat, ezért fontos a szakorvosi egyeztetés is!

Koronavírus tudnivalók

Kapcsolódó cikkeink:

Forrás és képek: Rákgyógyítás.hu

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja