SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tölcsérmellkas és tyúkmell: a mellkasdeformitások okai és kezelésük

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-09-11
A csecsemők nagyjából 1-2 százaléka születik valamilyen mellkasdeformitással. A szülők elsőre rendszerint nagyon megijednek a diagnózis hallatán, pedig a tyúkmell és a tölcsérmellkas az esetek nagy többségében nem okoz komoly egészségügyi problémát.
Tölcsérmellkas és tyúkmell: a mellkasdeformitások okai és kezelésük

Tyúkmell és tölcsérmellkas: mi a különbség?


Tyúkmell vagy galambmell (pectus carinatum)

Tyúkmell esetén az elülső mellkasfal kidudorodik ott, ahol a szegycsont a bordákkal találkozik. Gyakran okoz úgynevezett paradox légzést, amelynek során a mellkas kilégzéskor előreemelkedik, belégzéskor pedig behúzódik. Ez csökkenő tüdőkapacitáshoz, emiatt pedig fáradékonysághoz vezet: a tyúkmellű gyerekek hamar kimerülnek a sportban, szaladgálásban.

Tyúkmell

Tyúkmell esetén az elülső mellkasfal kidudorodik
Fotó: wikipedia


Tölcsérmellkas vagy susztermell

A tölcsérmellkas a tyúkmell fordítottja: ebben az esetben az elöl elhelyezkedő szegycsont középső illetve alsó része és a hozzá csatlakozó bordaporcok besüllyednek, így a mellkas közepén horpadás figyelhető meg. A tölcsérmellkasban szenvedő gyerekek hajlamosabbak az alsó- és felső légúti megbetegedésekre (hörgőgyulladás, tüdőgyulladás), súlyos esetben pedig akár szívelégtelenség is felléphet náluk, ha a süllyedés olyan fokú, hogy összenyomja a szívet és a hozzá kapcsolódó nagyereket.

Tölcsérmellkas

Tölcsérmellkas esetén a mellkas közepén horpadás figyelhető meg
Fotó: wikipedia


A tyúkmell és a tölcsérmellkas diagnózisa

Mindkét elváltozás jól látható szabad szemmel, így a háziorvos könnyen észreveszi, a hivatalos diagnózishoz azonban szükség van röntgenre vagy CT vizsgálatra. Tölcsérmellkas esetén a szívelégtelenség kockázata miatt fontos, hogy kardiológus is lássa a gyermeket, és szükség lehet EKG-vizsgálatra is.


A tyúkmell és a tölcsérmellkas kezelése

A mellkasdeformitásoktól szenvedő gyermekek általában soványak, tartásuk helytelen, gerincük görbe, a válluk előreesik. Ezen tartásjavító tornával, gyógyúszással, az izmok erősítésével lehet segíteni. A torna teljesen nem szünteti meg a problémát, de valamennyire enyhítheti, illetve mindenképpen megelőzi a további állapotromlást.

Az érintettek többségének leginkább az esztétikai probléma, és az ebből fakadó szégyenlősség, önértékélési zavarok okoznak nehézséget, főleg kamaszkorban. Gyakori, hogy a fiatalok tizenévesen félnek a tornaórai átöltözéstől, nem mernek strandra járni, mert nem szeretnék magukat kitenni a kíváncsi szemeknek. Ennek ellenére enyhébb esetekben, ha egyéb probléma nem áll fenn, a szakemberek nem szoktak műtétet javasolni, mivel az nem oldaná meg a helyzetet (a műtéti heg is feltűnő, és nem tűnik el teljesen).

A súlyos tölcsérmellkas azonban nyomhatja a szívet és a tüdőt is, ebben az esetben valóban szükség van műtétre, különben ezek a szervek nem tudnak megfelelően fejlődni, légzési és keringési rendellenességek léphetnek fel. Az operációra 4 és 14 éves kor között szokott sor kerülni.  

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Bob_Dmyt / pixabay

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja