SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

5 +1 tanács cukorbetegeknek a koronavírus-járvány kapcsán

Családinet [cikkei] - 2020-09-08
A járvány sajnos újra emelkedő esetszámokat mutat, ezért ajánlott néhány dologra fokozottan odafigyelni, hogy a cukorbetegség járvánnyal összefüggő kockázatait mérsékelhessük.
5 +1 tanács cukorbetegeknek a koronavírus-járvány kapcsán

1. A fertőzés kockázatáról

A cukorbetegségben szenvedők ugyanolyan valószínűséggel fertőződhetnek meg a koronavírustól, mint bárki más. Azonban, ha már elkapták a fertőzést, a koronavírus súlyosabb tüneteket és szövődményeket okozhat a cukorbetegségben szenvedőknél - beleértve az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegeket is. A vírusfertőzés tüneteinek súlyosságát befolyásolhatja, ha a betegnek már kialakultak a cukorbetegséggel összefüggő szövődményei (pl. szív- és érrendszeri panaszok, vesekárosodás, lábkárosodás), de befolyásolhatja a beteg életkora vagy a cukorbetegség kezelésének módja is. 1

 

2. Felkészülés a járványra, az esetleges karanténra…

A járvány, a karantén bizonyos fokú elszigetelődéssel jár, ezért fontos, hogy a cukorbeteg előre gondoskodjon arról, hogy szükség esetén kéznél legyen minden kapcsolattartási információ.

Érdemes előre gondoskodni arról, hogy megfelelő mennyiségű gyógyszer álljon rendelkezésre ahhoz, hogy a kezelőorvos által előírt terápia akár néhány hetes karantén esetén is maradéktalanul megvalósuljon. 

Egyedül élő beteg esetén gondoskodni kell arról, hogy a környezete tudjon a betegségéről, mert megbetegedés esetén lehet, hogy szükség lesz segítségre. 

És természetesen be kell szerezni a cukorbeteg diétához szükséges élelmiszereket és egyéb szükséges dolgokat, hogy minél kevesebbszer kelljen kilépni a lakásból.2

 

3. Betegnapi szabályok

A diabétesz világában különleges jelentőséggel bírnak az ún. „betegnapi szabályok”, vagyis a cukorbetegségen felüli, akár ideiglenes betegségek (pl. megfázás, influenza) idején követendő előírások. Megbetegedés esetén ugyanis a szervezet felveszi a harcot a kórokozóval, és glükózt juttat a vérbe, hogy a szervezet energiához jusson. De mivel a cukorbetegek szervezete nem termel vagy nem termel elég inzulint, amely a megemelkedett vércukorszintet korrigálja, az emelkedni fog. A szervezet folyamatosan küzd és ez nehezebbé teszi a cukorbetegség kezelését, a beteg ki van téve a vércukorszint súlyos ingadozásának, vagy a ketoacidózis veszélyének.

Ha tehát egy cukorbetegnél diagnosztizálták a COVID-19 betegséget, fontos, hogy a beteg betartsa a betegnapra vonatkozó szabályokat. 

Ha pl. a beteg rendszeresen ellenőrzi otthon a vércukorszintjét, akkor valószínűleg a betegség során ezt még gyakrabban kell megtennie - legalább négy óránként, még éjszaka is! 

Ha a vércukorszint tartósan magas vagy éppen alacsony tartományban van, vagy ha a hiperglikémia jelei észlelhetők, akkor kapcsolatba kell lépni a kezelőorvossal.

Bármely fertőzés megnövelheti a vércukorszintet és a folyadékigényt is, ezért ügyelni kell arra, hogy legyen hozzáférhető elegendő folyadék.

Figyelni kell a testsúlyváltozásra, a hőmérsékletre, a légzés szaporaságára, a pulzusra – ezek megváltozása utalhat egy esetleges állapotromlásra.3

 

4. A vérnyomás szabályozásáról

A vérnyomás szabályozása nélkülözhetetlen része a cukorbetegség kezelésének. De még magas vérnyomás hiányában is gyakran javasolnak az orvosok bizonyos vérnyomáscsökkentő gyógyszereket, hogy megvédjék a beteget a vesével és a szívvel kapcsolatos szövődményektől. Az a cukorbeteg, aki ilyen jellegű gyógyszert szed, ne változtasson az orvos által előírt adagokon anélkül, hogy az orvossal egyeztetne erről. Jelenleg ugyanis nincs a tudomány által megerősített összefüggés ezen vérnyomáscsökkentő gyógyszerek és a COVID-19 fertőzés kockázata vagy annak szövődményei között.4

 

5. Az immunszuppresszív gyógyszerek használatáról

Ha a beteg immunszuppresszív gyógyszert szed, nagyon fontos, hogy ne hagyja abba gyógyszer szedését, hiszen erre a gyógyszerre szüksége van, hogy az megakadályozza pl. az átültetett vese kilökődését (veseátültetett betegek esetében) vagy megelőzze azt, hogy a betegség belobbanjon (vesebetegségben szenvedők esetében).5

 

5+1. Kapcsolattartás a kezelőorvossal

Mivel a betegség jellege és kezelése esetenként nagyon különböző lehet, ezért fontos, hogy a beteg tartsa a kapcsolatot a kezelőorvosával és bármilyen, a betegségével kapcsolatban felmerülő kérdést egyeztessen vele, hiszen a saját orvosa – aki ismeri a betegség történetét – a leghitelesebb forrás.

Fotó: Shutterstock

1 https://www.diabetes.org.uk/about_us/news/coronavirus
2 International Diabetes Federation https://diabetesvoice.org/en/news/covid-19-anddiabetes/
3 Diabetes UK https://www.diabetes.org.uk/about_us/news/coronavirus
4 https://www.diabetes.ca/en-CA/resources/tools---resources/faq-about-covid-19-and-diabetes
5 European Renal Association – European Dialysis and Transplant Association https://www.era-edta.org/en/covid-19-news-and-information/#toggle-id-7

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Magát okolta a kisfiú, amiért megrúgta az edző - nyilatkozott az édesanya, aki az internetről tudta meg, mi történt

Magát okolta a kisfiú, amiért megrúgta az edző - nyilatkozott az édesanya, aki az internetről tudta meg, mi történt

"Ő azt hitte, hogy annyira rosszat tett, hogy ezt megérdemelte. És még szégyellte is" - mondta el az anya.
A fiatalabb cukorbetegeknél magasabb a rák kialakulásának kockázata

A fiatalabb cukorbetegeknél magasabb a rák kialakulásának kockázata

A diabétesz jelentősen megnöveli a daganatok kockázatát, elsősorban a 40-54 évesek körében - derül ki a Semmelweis Egyetem Diabetes Research and Clinical Practice nevű szaklapban publikált friss kutatásából. A több mint hárommillió magyar páciens adatait feldolgozó elemzés szerint a rák előfordulásának kockázata már a cukorbetegség diagnosztizálása előtt emelkedni kezd, és a rákövetkező évben tetőzik. A szakemberek ezért a szűrővizsgálatok fontosságát hangsúlyozzák.
Plüss állatokat gyűjt a kis betegeknek a Szent János Kórház gyermeksebészete

Plüss állatokat gyűjt a kis betegeknek a Szent János Kórház gyermeksebészete

Töltsük fel együtt a kifogyott készletet: a plüss állatokkal a beteg gyerekek bátorságát szokták jutalmazni.
Életműdíjat kapott korábban Novák Katalintól a férfi, aki felrúgott egy gyereket a szolnoki kalandparkban

Életműdíjat kapott korábban Novák Katalintól a férfi, aki felrúgott egy gyereket a szolnoki kalandparkban

Az elkövető kilétére hamar fény derült - A. Tibor már reagált is az eseményekre.
Tudtad, hogy nyáron a szemed a vízben is veszélynek lehet kitéve?

Tudtad, hogy nyáron a szemed a vízben is veszélynek lehet kitéve?

Mielőtt belevetjük magunkat a nyárba, illetve a medencébe vagy épp a Balatonba, jó, ha tudjuk, hogy nem csupán a bőrünket kell felkészíteni a nap káros sugarai ellen, szemünk megfelelő UV védelme ugyanúgy fontos. Minden, optikában kapható napszemüveg megfelel ennek a célnak. Világos szeműek általában érzékenyebbek a nyári, intenzívebb fényre, nekik emiatt fokozottan ajánlott a napszemüveg viselése. A szemünk megfelelő védelméről azonban nem csak a parton, hanem a vízben is gondoskodni kell a vízben lévő baktériumok miatt. Ha betartunk néhány alapvető szabályt, felhőtlen nyár elé nézhetünk, már ami a szemünk egészségét illeti.
A szerkesztő ajánlja