SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

5 dolog, amivel megerősíthetjük immunrendszerünket ősszel

Családinet [cikkei] - 2020-09-30
 [X]

Habár jelenleg még szép az idő, nemsokára teljes erővel beindul az ősz, hűvösebb, nedvesebb napok jönnek és a koronavírus mellett akár egy sima megfázás is könnyebben elérhet bennünket. Ezért fontos továbbra is megfelelően táplálkozni, vitamint és ásványi anyagot bevinni a szervezetünkbe. Bár nyáron tele vannak a piacok és boltok zöldséggel és gyümölccsel, ősszel is találunk megfelelő növényi eredetű vitaminforrást. Íme pár tipp és praktika a hidegebb hónapokra!
5 dolog, amivel megerősíthetjük immunrendszerünket ősszel

 

1. Alapvető változások kellenek

Egészséges ételek
Forrás: Social-health

Az immunrendszer gyengüléséhez a gyorséttermi fogások, agyoncukrozott üdítőitalok, túl sok kávé és kevés növényi eredetű hozzávaló nagyban hozzájárul.

Ha úgy érezzük, étkezésünk nem a megfelelő hozzávalókat tartalmazza, javasolt a lassú, lépésről lépésre való átállás, életmódváltás. Nem kell azonnal csak húst és zöldséget fogyasztani, avagy minden cukrot és lisztet kiiktatni a mindennapjainkból. El kell kezdenünk egy tudatosabb életvitelt, be kell vezetnünk a feldogozott élelmiszereket mellőző étrendet. Ez többek között azt jelenti, hogy minél több fogást készítsünk el magunk, akkor is, ha ehhez előre kell tervezni az elkészítését.

Az egyik legjobb dolog, amit tehetünk, ha a szezonális kínálatot fogyasztjuk. Ősszel a Penny újság is sok szezonális terméket vonultat fel. Az őszi időjárás beköszöntével egyre olcsóbb lesz a sütőtök, a szőlő, egy kilogram alma sem kerül már feltétlenül hatszáz forintba.


2. Igyunk teát!

Nem elég, hogy a hideg idő beköszöntével jobban is esik egy forró ital, de szinte bármilyen panaszra találunk megfelelő teát ill. gyógyteát. Fontos észben tartanunk, hogy meddig áztassuk (bizonyos gyógyteákat csak forrázni szabad!) az adott növényt, mennyit fogyasszunk belőle ill. ha megoldható, ne édesítsük vagy ha muszáj, ne cukorral.


3. Drakula biztos nem jön a közelünkbe!

fokhagyma
Forrás: Unsplash.com

Egy őszi praktikákról szóló lista nem lenne teljes és elég magyaros, ha nem tennénk említést a fokhagymáról! Mindenki ismeri az erős illatú, anti-bakteriális és öregedésgátló hatású növényt. Magában fogyasztva, esetleg mézzel, mindenképp jót (t)eszünk vele.


4. Turmixoljunk!

Turmix
Forrás: Unsplash.com

A smoothie-k és turmixok arra jók, hogy nagy mennyiségű gyümölcsöt és zöldséget tudjunk kis idő alatt bevinni a szervezetünkbe. Ha gyermekünk nem szeret egy adott zöldséget (például spenótot), könnyen belecsempészhetjük egy olyan turmixba, ahol észre sem veszi. Ha megfelelő mennyiségű lédús hozzávalót használunk, elég csak egy kis vizet hozzáönteni, de használhatunk növényi tejet is higításra.


5. Ragu minden mennyiségben!

Ragu
Forrás: Unsplash.com

Fontos ősszel is minél több nyers zöldséget fogyasztani, de ha nyáron lefagyasztottunk vagy befőztünk sok olyan zöldséget, amit ősszel már nem lehet kapni, belerakhatjuk azokat egy raguba, amiben gyakorlatilag bármilyen zöldséget és húst összefőzhetünk. Egy lassúfőző gép használatával nem kell a fazék felett állnunk órákon át, ráadásul ez a főzési technika jobban megőrzi az ízt és a hozzávalók vitamintartalmát. Hidegben pedig nagyon jól tud esni egy tányér forró étel!

A fenti tanácsok mellett próbáljuk megragadni az utolsó napsugarakat, hiszen a D-vitamin szint egyre csökken szervezetünkben a tél közeledtével. Ne csak az elmúlást lássuk az őszben, hiszen kirándulhatunk, szedhetünk gesztenyét és színes faleveleket, az évszaknak megfelelően újra dekorálhatjuk a lakást.

Indexkép: DanaTentis / pixabay
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja