SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Pajzsmirigyfunkció elemzése 50 COVID-19-es betegen

Prof. Dr. Balázs Csaba [cikkei] - 2022-01-26
Életünk tragikus kísérője és megkeserítője a COVID-19 pandémia. Nem véletlen, hogy igyekszem követni a nemzetközi irodalomban is ezt a nagyon fontos kérdést. Ezen a héten keresett fel egyik régi kedves betegem, akinek pajzsmirigybetegség miatt az addigi vizsgálatok szerint - orvosi vélemény alapján - nem volt lehetősége a gyermekáldásra. Ez közel 20 éve történt. Később a kezelés hatására több gyermeke is született, és 5 éve már a 9. (kilencedik!) babával bővült a család (1. ábra). A szörnyű tragédia ekkor következett be, mert a családfő még az oltási lehetőségek előtt elkapta ezt a szörnyű betegséget, és minden elképzelhető terápia ellenére meghalt. Így további kilenc fővel növekedett a COVID árvák megkönnyeztető tábora, akik valóban segítségre szorulnak...
Pajzsmirigyfunkció elemzése 50 COVID-19-es betegen

A súlyos akut légúti szindróma koronavírus 2 (SARS-CoV-2) által okozott 2019-es koronavírus-betegség (COVID-19) 2019 decemberi kitörése óta több mint 200 országot vagy területet érintett 6 kontinensen. 

Eddig nem volt világos, hogy a COVID-19 hatással van-e a pajzsmirigy működésére. Több tanulmány célja a COVID-19-ben szenvedő betegek pajzsmirigyműködésének értékelése volt, ezek közül a legbízhatóbb a Thyroid című folyóiratban közölt közlemény1, amelyik  az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) hivatalos lapja.

A klinikai tüneteket, a laboratóriumi eredményeket és a mellkasi komputertomográfiás vizsgálatokat retrospektíven (ez visszatekintő vizsgálatot takar) felülvizsgálták 50, laboratóriumilag igazolt COVID-19-betegnél, akiknél nem szerepelt pajzsmirigybetegség, és akik pajzsmirigyfunkciós vizsgálaton estek át a COVID-19 fertőzés során, valamint a gyógyulás után. 2020 januárja és márciusa között a kínai Hangzhou Zhejiang Egyetem Orvostudományi Főiskola First Affiliated Hospital kórházába kerültek.  

A pajzsmirigyhormon és a tirotropin (TSH) szintjét elemezték, és az eredményeket összehasonlították a COVID-19 és a kontrollcsoportok között. Azt figyelték meg, hogy

  • a normál tartománynál alacsonyabb TSH a COVID-19-ben szenvedő betegek 56%-ánál (28/50) volt jelen. 
  • A COVID-19-ben szenvedő betegek TSH és szérum össztrijódtironin (TT3) szintje szignifikánsan alacsonyabb volt, mint az egészséges kontrollcsoportban, és a nem COVID-19 tüdőgyulladásban szenvedő betegeknél. 
  • Minél súlyosabb volt a COVID-19, annál alacsonyabb volt a TSH és a TT3 szint, statisztikailag szignifikánsan ( p. < 0,001) (1.táblázat). A TSH és TT3 szint csökkenésének mértéke pozitív korrelációt mutatott a betegség súlyosságával. 
  • A COVID-19-es betegek teljes tiroxin (TT4) szintje nem különbözött szignifikánsan a kontrollcsoportétól.
  • A csökkent pajzsmirigyműködésben szenvedők fogékonysága nagyobb volt a fertőzéssel szemben.

Biztató volt, hogy a felépülést követően nem találtak szignifikáns különbséget a TSH, TT3, TT4, szabad trijódtironin (fT3) és szabad tiroxin (fT4) szintjében a COVID-19-es és a kontrollcsoport között!

Azt a következtetést vonták le, hogy a szérum TSH és TT3 szintjének változásai fontos megnyilvánulásai lehetnek a COVID-19 lefolyásának, továbbá a pajzsmirigybetegek számára az oltást feltétlenül fontos megelőző kezelési eljárás.

1. ábra: Covid-árvák
1. ábra: Covid árvák

 

1. táblázat: A szérum TSH, TT3 és TT4 összehasonlítása a COVID-19 és az egészséges kontrollcsoport, valamint a nem COVID-19 tüdőgyulladásos betegek között
  COVID-19 (n=50) Egészséges kontroll (n=54) Nem COVID-19 (n=50)
Alb (g/l) 38,15 [34,57, 43,10] ** 46,15 [43,98, 48,05] 38,70 [33,67, 40,95]
TSH (mIU/L) 0,30 [0,15, 0,86] ** ,## 1,57 [1,03, 1,97] 1,18 [0,68, 1,91]
TT3 (nmol/l) 0,98 [0,84, 1,22] ** ,# 1,58 [1,49, 1,73] 1,28 [0,82, 1,43]
TT4 (nmol/l) 97,41 [78,71, 113,73] 97,11 [85,73, 108,76] 90,37 [69,16, 105,83]

** p  < 0,01 az egészséges kontrollhoz képest.
# p  < 0,05, ## p  < 0,01 a nem COVID-19 tüdőgyulladásos betegekhez képest.

1 (Min Chen , Weibin Zhou, és Weiwei Xu Thyroid Vol. 31, 1. sz.  2021. január 12 )

Nyitókép: depositphotos

Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja