SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Így lesz a karácsonyunk biztonságos!

Családinet [cikkei] - 2021-12-21
Az ünnepi rokonlátogatások előtt mindenképpen érdemes mindenkinek tesztelni, hogy biztonságban tudjuk magunkat és családtagjainkat. A gyakran látogatott helyszínek közül vendéglátóegységek és a sportközpontok számítanak fertőzés szempontjából leginkább kockázatosnak.
Így lesz a karácsonyunk biztonságos!

Egy tengerentúli felmérés szerint a közös háztartásban élők/tartózkodók közel 40%-a megfertőződik, amennyiben az egyik családtag SARS-CoV2 pozitív.1 Emiatt a szűk körű, beltérben történő találkozások számítanak az egyik legkockázatosabb potenciális helyszínnek fertőzés szempontjából. Az éttermek és a fitnesztermek is dupla kockázatot képviselnek, míg megfelelő maszk használat esetén a munkahely, a bevásárlóközpontok és a tömegközlekedés kevésbé. Egy amerikai mobiltelefonhasználatot áttekintő vizsgálat (helymeghatározás alapján) kimutatta, hogy mindazok a COVID-19 fertőzöttek, akiknél nem tudtak kimutatni szoros, fertőzött kontaktszemélyt, kétszer nagyobb valószínűséggel jártak valamilyen vendéglátó egységben a betegséget megelőzően.2 Egy brit novemberi kutatás azt vizsgálta, hogy mely társadalmi csoportoknál fordul elő gyakrabban a COVID-19 fertőzés. Az adatokból kiderült, hogy a megfertőződés gyakoribb azoknál, akik az otthonukon kívül dolgoznak, akik 16 év alatti gyermekkel élnek egy háztartásban, akik a 40-50 év közötti korcsoportba tartoznak és akik oltatlanok.3  

Az ünnepekre készülve felmerül a kérdés, hogy mennyire biztonságos az idős családtagokat személyesen is meglátogatni. A fenti adatokból is kitűnik, hogy a beltérben történő közös vacsorák, találkozók jelentős fertőzési kockázatot képviselnek. Mivel a védőoltás sem ad 100%-os védelmet a COVID-19 betegség ellen, illetve sokan tünetmenetesen is hordozhatják a vírust, így mindenkinek, az oltott és oltatlan embereknek egyaránt érdemes tesztelni a közös karácsonyi vacsorák előtt. Ezzel kapcsolatban Dr. Menyhárt Orsolya, az Affidea Magyarország járóbeteg-szakellátás orvosigazgatója elmondta: „Ha idős rokonhoz készülünk, vagy olyan személlyel szeretnénk ünnepelni, aki oltatlan, esetleg immunhiányos vagy krónikus beteg, mindenképpen teszteljünk a személyes találkozás előtt, akkor is, ha nem érezzük magunkat betegnek. A PCR és antigéntesztek a megfertőződéstől számított 5-ik naptól biztosan kimutatják a vírus jelenlétét a szervezetben, utóbbi pedig akár 15 percen belül eredményt biztosít. A tesztet érdemes a családi, baráti események előtti 1-2 napban megejteni, majd utána kerülni a nyilvános helyek látogatását. Amennyiben valaki felsőlégúti tüneteket észlel magán, mindenképpen maradjon otthon és kerülje a szoros kontaktust más emberekkel. Az ő esetükben mindenképpen ajánlott valamilyen megbízható, hivatalos COVID-19 teszt elvégzése.”

Az antigéntesztet, illetve PCR-tesztet is orrüregből és garatból vett mintavétellel végzik, amely komoly tapasztalatot és gyakorlatot igényel. Dr. Menyhárt Orsolya kiemelte: „Érdemes szakemberre bízni a tesztelés folyamatát, mert a megfelelően elvégzett mintavételtől is függ az eredmény megbízhatósága. Az is komoly előnynek számít az otthoni teszteléssel szemben, hogy a hivatalos szolgáltatóknál elvégzett teszt eredménye automatikusan bekerül az EESZT-be is.”

1 https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/irv.12896
2 https://www.forbes.com/sites/suzannerowankelleher/2020/12/15/this-is-how-quickly-covid-19-can-spread-in-a-restaurant-per-new-study/?sh=10f1d1c41fe4
3 https://www.ons.gov.uk/peoplepopulationandcommunity/healthandsocialcare/conditionsanddiseases/bulletins/coronaviruscovid19infectionsurveycharacteristicsofpeopletestingpositiveforcovid19uk/17november2021

Nyitókép: Markéta Machová képe a Pixabay -en.

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja