SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A kávéfogyasztástól összemehet a nők melle

Tóth Nikolett [cikkei] - 2022-09-08
Svéd kutatók figyeltek fel arra, hogy a túlzott kávéfogyasztás hatással lehet a mellméretre - mégpedig úgy, hogy csökkenhet. A kutatás vezetője azt is vizsgálta, hogy a nagyobb mellű nők jobban ki vannak-e téve a mellrák kockázatának, illetve hogy aki több kávét iszik, az hajlamosabb-e a mellrákra.
A kávéfogyasztástól összemehet a nők melle

Napi 3 csésze kávé mellett is kisebb lehet a nők kosármérete

Svéd kutatók arra jöttek rá, hogy napi három csésze kávé elfogyasztása mellett a nők mellei összezsugorodhatnak. Közel 300 nőt kérdeztek meg mellméretükről és arról, hogy hány csésze kávét ittak meg egy átlagos napon.

A kutatók szerint napi három csésze elég volt ahhoz, hogy a nők melle összemenjen, ráadásul ez a kockázat minden elfogyasztott csészével nőtt.

A kutatók szerint egyértelmű, hogy a kávéivás és a kisebb mellek között összefüggés van. 

"A kávéfogyasztás jelentős hatással lehet a mell méretére" - nyilatkozta Helena Jernstroem, a svédországi Lundi Egyetem kísérleti onkológiai oktatója.

Hozzátette, hogy nem kell rögtön kétségbeesnie senkinek, aki kávézik, hiszen a mellek nem zsugorodnak össze egyik napról a másikra. Kisebbek lesznek idővel, de a mellek nem fognak csak úgy eltűnni.
 

Akik naponta 3 bögrével isznak, azoknál csökkenhet a mellrák kialakulásának kockázata

A kutatók azonban arra is rájöttek, hogy a rendszeres koffeinfogyasztás csökkentheti a mellrák kialakulásának kockázatát, ugyanis a kávé hatással lehet a női nemi hormonokra. 

A tudósok megállapították, hogy a kávéban található egyes anyagok megváltoztathatják a nők anyagcseréjét, így a különböző ösztrogének jobb helyzetbe kerülnek, ezáltal pedig csökken a potenciális kockázat. A szakemberek azt is hozzátették, hogy azok a nők, akik nagyobb mellmérettel rendelkeznek és több emlőmirigyük van, nagyobb kockázatnak vannak kitéve.


Oktatóvideó az önvizsgálatról

Az emlőrák a nők második leggyakoribb daganatos betegsége. Magyarországon minden nyolcadik nő szembesül ezzel a betegséggel, de a jó hír az, hogy korai stádiumban felismerve jól gyógyítható. A Semmelweis Egyetem oktatóvideójából mindenki könnyen megtanulhatja az önvizsgálat menetét. 

A mell önvizsgálatának rutinnak kell lennie, melyet a ciklus ötödik és hetedik napja között célszerű elvégezni.

Az oktatóvideóban lépésről lépésre mutatják be, hogyan kell átvizsgálni a melleket és a hónaljakat, de arról is szót ejtenek, hogy milyen árulkodó jelekre kell különösen figyelni.
 


 

Mit tegyünk, ha szoptatás alatt vagy bármikor mellproblémát észlelünk?

Bocskainé Irci IBCLC laktációs szaktanácsadót és Dr. Vereczkey Attila orvosigazgatót kérdeztük.

Bocskainé Irci IBCLC laktációs szaktanácsadó véleménye:


Mikor keressünk fel orvost?
 

  • Ha a mellünkben csomót észlelünk, ami szoptatások után is megmarad. Ultrahang segítségével lehet pontosan diagnosztizálni, hogy mi állhat a háttérben.
  • Ha gyógyszereket szedünk szopatás alatt, akkor is orvossal, gyógyszerésszel érdemes konzultálni. Nagyon sok gyógyszer szedhető a szoptatás alatt, az esetek számottevő többségében nincs szükség a szoptatás befejezésére, sem a felfüggesztésére.
  • Hetekig nem múló mellgyulladásnál, ami nem gyógyul vagy rosszabbodik, érdemes háziorvosnak, nőgyógyásznak megmutatni.
  • Ha bármilyen olyan bőrelváltozás van a mellünkön, mellbimbón, amit eddig nem észleltünk.

Vereczkey Attila nőgyógyász, orvosigazgató véleménye:
 

”Mindenképp javasoljuk orvoshoz fordulni:
 

  • ha az eddig tapintott elváltozás jellegében változás jön létre, az elváltozás nőni kezd, fájdalmassá válik, ha a mellbimbóban váladékozás jelenik meg, különösen, ha véres.
  • ha a mell formája, színe megváltozik, ha a mellen bőrelváltozások jelennek meg, ha az emlőbimbó formája, alakja megváltozik, valamint akkor is, ha a mellen vörös területet láthatunk.
  • Különösen fontos a hónalji terület áttapintása is, ha itt keményebb, fájdalmas csomót tapintunk, még a legkisebb gyanú esetén is javasolt szakemberhez fordulni.

Amennyiben további vizsgálatokra van szükség, akkor szóba jöhet a mammográfia, ultrahang, és a célzott biopszia elvégzése.”

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja