SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Túlzott koffeinfogyasztásba halt bele egy kamasz fiú

Teszáry Nikolett [cikkei] - 2017-05-18
Davis Allen Cripe átlagos 16 éves gimnazista volt. Múlt hónapban egyszerűen összeesett a tanteremben. Halálát a rövid idő alatt elfogyasztott, túl nagy mennyiségű koffein okozta.
Túlzott koffeinfogyasztásba halt bele egy kamasz fiú

Gary Watts, a Richland megyei halottkém hétfőn ismertette az esetet egy konferencián. Véleménye szerint nem is biztos, hogy kiderül a halál oka, ha a szemtanúk nem mondják el, mit fogyasztott a fiú azon a délelőttön. A srác két óra leforgása alatt megivott ugyanis egy koffeintartalmú szénsavas üdítőt, egy tejes kávét és egy energiaitalt – ez utóbbit húzóra hajtotta fel.

Holttestét orvos és törvényszéki toxikológus is megvizsgálta, egyikük sem talált korábban létrejött, rejtett szívbetegséget. A Davis által elfogyasztott koffein-mennyiség még önmagában nem halálos adag egy felnőtt számára. Mivel Davis 90 kilós volt, valószínűleg a fogyasztás módja vetett véget az életének ilyen korán. A szervezetének hirtelen, rövid idő alatt kellett volna megemésztenie a nagy mennyiségű koffeint.

A szakértő hangsúlyozta, hogy sem ő, sem kollégái nem szeretnének negatív, lejárató kampányt indítani, sem az energiaitalok, üdítők, vagy kávék, sem pedig az ezeket gyártó cégek ellen. Egyszerűen fel szeretnék hívni a világ figyelmét arra, hogy ezeket az italokat körültekintően, felelősen kell fogyasztani, hasonlóan az alkoholhoz. A mértéktelen, meggondolatlan fogyasztás komoly bajt okozhat, ahogy ebben az esetben is.

Annak ellenére, hogy nem halálos méreg, a gyermekek és fiatalok számára káros a cukros, koffeines, szénsavas italok gyakori fogyasztása, ezt már több tanulmány bizonyította. Olvasd el, mennyi koffeint fogyaszthat naponta gyermeked!

Egy vizsgálat szerint 2010 és 2013 között csak az Egyesült Államokban több, mint 5000 olyan esetet regisztráltak a mérgezési centrumokban, melyek energiaitallal hozhatók összefüggésbe. Az esetek felében gyermek volt a páciens és sokan közülük – a kisebbek - nem is tudták, mit isznak meg.

A tünetek között a leggyakoribbak a szédülés, hányinger, szívritmuszavar, magas vérnyomás és ájulás voltak. A kutatást vezető Dr. Steven Lipshultz gyermekorvos szerint nem a szupermarketből szerezték az italokat a kis betegek, egyszerűen kivették a hűtőből, kamrából, ahol a szülő, vagy az idősebb testvér hagyta, hozzáférhető helyen. Számos esetben – ahogy a kamasz fiúnak esetében is – némi körültekintés, óvatosság segített volna elkerülni a bajt.

Fotó: I'm Priscilla/PEXELS

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja