SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ezeket érdemes megtenni 40 év felett a szem egészségéért

Családinet [cikkei] - 2023-02-24
Életkorunk előrehaladtával a látásunk is fokozatos változáson megy keresztül, ami akár az életminőségünket is befolyásolhatja. Azonban a bölcs életmódválasztás, a rendszeres szemészeti szűrővizsgálat és a betegségek korai felismerése hozzájárul a jó látás hosszú távú megőrzéséhez.
Ezeket érdemes megtenni 40 év felett a szem egészségéért

A presbyopia, más néven az öregszeműség kialakulása már a 40-es éveink elején kezdődik. Még azoknál is megjelenik, akik korábban jól láttak, és akik nem szenvednek semmilyen szembetegségben. A presbyopia lényegében azt jelenti, hogy a szem elülső részén található szemlencse az életkor előrehaladtával egyre rugalmatlanabbá válik. Ennek hatására nehezebben fókuszálunk a közeli tárgyakra (összefolynak előttünk az apró betűk) és egyre messzebb kell tartanunk az olvasandó szöveget, hogy kiélesedjen a kép. A 40-es éveinkben kezdődő természetes látásváltozástól azonban nem kell megijedni, a probléma olvasószemüveggel kezelhető. Ha az olvasótávolság mellett a távoli látást is gyengébbnek érezzük, akkor akár a látásjavító szemlencse műtét előnyeit is megfontolhatjuk, hogy megszabaduljunk a problémától.

Ami a testet érinti, az a szemre is hatással van

„Hatvan éves kor felett nagyobb valószínűséggel alakulnak ki olyan egészségügyi problémák, mint magas vérnyomás, szívbetegség vagy diabétesz. Ezek a betegségek súlyosan károsíthatják a szemet is, de a kezdeti szakaszban gyakran nincsenek látásváltozással járó tünetek. A magas vérnyomás, szívbetegség vagy diabétesz szemet érintő szövődményei fájdalommentesen alakulhatnak ki, és előfordulhat, hogy már csak előrehaladott állapotában észleljük, amikor látásunkat is befolyásolja a probléma. A kialakult károk jelentős része sajnos nem regenerálható. Kezeléssel a látás szinten tartható, de korábbi állapotra nem javítható. Ezért hangsúlyozza minden szemész az évenkénti szemészeti vizsgálatok fontosságát" – mondja Dr. Török Mátyás, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa.

  • A szembetegségek többsége időskorban alakul ki.
  • Az egészséges életmód segíthet a jó látás megőrzésében idősebb korban is.
  • 40 éves kor felett az évenkénti szemészeti szűrővizsgálat fontos egyéb egészségügyi problémák szemészeti szövődményeinek azonosításában és kezelésében, így a látáskárosodás megelőzhető.
  • A korán észlelt szembetegségek könnyebben kezelhetők.

Az életkorral összefüggő szem- és látásváltozások

Fontos, hogy 40 éves kor után évente végeztessünk szemészeti szűrővizsgálatot. 40 és 60 éves kor között már sokan tapasztalják, hogy megváltozhat a különböző megvilágítás melletti jó látás képessége. Ha jól megvilágított területről gyenge fényű területre haladunk át (vagy fordítva), előfordulhat, hogy szemünknek hosszabb ideig tart ennek megszokása. A fényhez és a sötéthez való alkalmazkodási problémák megnehezíthetik a vezetést, különösen éjszaka vagy esőben. A vezetés még nagyobb kihívást jelenthet, ha a szembetegségek befolyásolják a perifériás (oldalsó) látást, vagy növelik a fényérzékenységet. "60 éves korhoz közeledve ezek a tünetek már a szemlencse homályosodásának, a szürkehályog kialakulásának első jelei lehetnek. A probléma kezelése a látás jelentős romlásával mindenképpen szükségessé válik, erre ma az egyetlen ismert, hatékony módszer a szürkehályog műtét. A beavatkozás szerencsére gyors és fájdalommentes, elvégzése után néhány héttel – ha nem áll fenn egyéb szembetegség – a látás újra tökéletes lehet" – foglalja össze Dr. Török Mátyás.
 
A 40 éves kor felett javasolt rendszeres szemvizsgálat során az alábbi szembetegségekre is fény derülhet:

  • időskori makula degeneráció
  • diabéteszes retinopátia
  • glaukóma
  • szürkehályog


Tápláljuk szemünket mozgással minden életkorban!

Szemünknek jó vérkeringésre és oxigénbevitelre van szüksége, amit rendszeres testmozgással tudunk biztosítani. A kímélő sportolás és kiegyensúlyozott táplálkozás emellett segít a normál tartományban tartani testsúlyunkat, csökkentve ezzel a látásrabló cukorbetegség kialakulásának kockázatát. A könnyebb gyakorlatok, – mint a séta, a jóga vagy a nordic walking – hatvan év felett is hatékony módjai lehetnek az egészség megőrzésének.

Forrás: Budai Szemészeti Központ, purecom
Kép: Budai Szemészeti Központ

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja