SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szemünk színe olyan egyedi, mint az ujjlenyomatunk

Családinet [cikkei] - 2023-08-14
Tudtad, hogy a világon senki másnak nincs olyan szem színe, mint neked? Még akkor sem, ha történetesen van egy ikertestvéred, aki úgy néz ki, mint te.
Szemünk színe olyan egyedi, mint az ujjlenyomatunk

Szemünk színe a szivárványhártyánkból, más néven az íriszből, a szem pupilláját körülvevő szövetből származik. A DNS ugyan meghatározza az írisz színét és szerkezetét, de az íriszt alkotó és az azt teljesen egyedivé tévő véletlenszerű gödrök, barázdák, örvények és hasadások a magzati fejlődés során keletkeznek. Az ujjlenyomatokhoz hasonlóan ezek a pigmentációs minták is összetettek és egyediek.

Az írisz, mint személyi azonosító

Egyes országokban az íriszfelismerést személyi azonosítóként használják. Kutatók és egészségügyi szakemberek már az 1950-es években rájöttek, hogy az írisz egyedi jellemzői felhasználhatóak azonosítási célokra. Az azonosító pontok felismerésére és katalogizálására szolgáló rendszert azonban jóval később sikerült felállítani. Az íriszazonosító szkenneléshez használt algoritmus körülbelül 240 egyedi jellemzőt paraméterez fel az íriszben az azonosság megállapítása érdekében. Ez körülbelül ötször annyi adatot jelent, mint amit az ujjlenyomatvétel során rögzítenek. A hibaarány körülbelül egy a millióhoz – még kevesebb, ha más biometrikus szkenneléssel, például ujjlenyomatvétellel és arcfelismeréssel kombinálják. Az írisz szkennelést már beépítették FBI protokollokba és számos magánszektorbeli vállalkozás is használja.
 

Az íriszmintákat az ókor óta megfigyelték

Az írisz egyediségét már az ókorban felfedezték. A korabeli jósok a szem egyedi tulajdonságait tanulmányozva próbálták meghatározni az egyén sorsát.


A legtöbb kisbaba kék szemmel születik

A szemünk színe az íriszben található pigment (melanin) mennyiségétől és eloszlásától függ. De hogy mennyi pigment van jelen a szemünk íriszében, azt a genetikánk határozza meg. Habár két fő gén van rá a legnagyobb hatással, akár 16 különböző gén is szerepet játszhat a szem színének meghatározásában.
A legtöbb csecsemőnek születéskor világos (kék) színű a szeme, ami az első néhány évben megváltozhat. Ahogy a gyermek fejlődik, a melanociták (az emberi szem íriszében találhatók) folyamatosan pigmentet termelnek, ez eredményezheti a babák szemszínének a változását. Szemszínük általában 3 és 6 hónapos koruk között alakul ki.
Az írisz színe nagy valószínűséggel felnőttkorban is változatlan marad. Azonban gyermekkorban, pubertáskorban vagy terhesség alatt a szervezeten belüli kémiai reakciók és hormonális változások az írisz megváltozását (világosodását vagy sötétedését) eredményezhetik.

Miért vannak színes gyűrűk a szemben?

Bizonyos esetekben előfordulhat, hogy a szaruhártyánk széle körül fehér, világosszürke vagy kékes gyűrűt (arcus senilis) fedezünk fel, amitől az írisz, a szem színes része világosabbnak tűnik. Ez a gyűrű azt a látszatot keltheti, mintha az írisz két különböző színű lenne, de valójában ez a szaruhártya elszíneződése. „Az arcus senilis általában a szaruhártya tetején és alján egy rövid színívként kezdődik. Végül ezek összekapcsolódhatnak, és egy teljes gyűrűt alkothatnak a szaruhártya körül. Idősebb felnőtteknél az arcus senilis általában nem ad okot aggodalomra. Gyermekeknél és fiatal felnőtteknél azonban magas koleszterinszintet vagy akár szívbetegséget is jelezhet" – mondja Dr. Török Mátyás, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa.
 

Amikor a szemünk más-más színű

„Heterochromiának nevezzük, amikor valakinek az íriszei különböző színűek. Például az egyik szeme barna, a másik pedig kék. Ez egy meglehetősen ritka állapot. Ha a heterochromia születéstől vagy korai fejlődéstől kezdve jelen van (veleszületett heterochromia), általában ártalmatlan, de ajánlott szemészeti vizsgálat, mert okozhat szövődményt is. Későbbi életkorban betegség, sérülés vagy bizonyos gyógyszerek alkalmazása miatt fordulhat elő" – ismerteti Dr. Török Mátyás.
 

Forrás: Budai Szemészeti Központ, purecom
Kép: Budai Szemészeti Központ

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja