SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Meddig véd a mandula?

Családinet [cikkei] - 2023-08-15
A manduláról azt tudjuk, hogy jó, ha van, mert megvéd minket a fertőzésektől. De meddig véd valóban és hogyan? Mi történik, ha megbetegszik és mikor kell kivenni? Milyen szövődményei lehetnek egy beteg mandulának? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ a Budai Egészségközpont szakorvosával.
Meddig véd a mandula?

„A mandula a torok- és orrgaratban elhelyezkedő páros szerv, amelynek nagy szerepe van az immunrendszer működésében. Kisgyermekkorban ugyanis itt termelődnek a fehérvérsejtek, amelyek a szervezetet védik a fertőzésektől és a kórokozóktól. Ha a testünket megtámadják a baktériumok vagy a vírusok, fokozódik a működésük, melynek következtében begyulladhatnak, megduzzadhatnak. Amint a fertőzés elmúlik, a fájdalom, gyulladás és duzzanat is megszűnik. A mandulagyulladásnak azonban komoly szövődményei is lehetnek, így a tünetek jelentkezésekor mindenképp forduljunk orvoshoz” – mondta Dr. Kraxner Helga PhD, a Budai Egészségközpont fül-orr-gégész szakorvosa.

Dr. Kraxner Helga PhD, fül-orr-gégész szakorvos

Hogyan véd a mandula?

A mandula egy úgynevezett első védelmi vonal, amelynek a szerepe, hogy feltartóztassa a szervezetünkbe került kórokozókat, ezzel megakadályozza a fertőzés továbbterjedését. Betegség során a mandulák környékén fellépő fertőzések miatt az aktív működésük tüneteként mandulagyulladás jön létre. Ennek következtében fokozódnak a védekező mechanizmusok, azaz a fehérvérsejtek, ellenanyagok termelődése.

Mi okozhat mandulagyulladást?

A betegséget leggyakrabban vírus okozza, de a tüszős mandulagyulladásért baktérium, legfőképp a Streptococcus baktériumok a felelősek. A gyógyítás szempontjából sem mindegy, hogy bakteriális vagy vírusos fertőzéssel van dolgunk. A kezelés során ugyanis szükség lehet antibiotikumra, ám ez csak abban az esetben lesz hatásos, ha a betegséget baktérium okozza. Amennyiben a gyulladásért vírusok, például az Epstein-Barr vírus a felelős, az antibiotikum teljesen hatástalan, sőt, akár bőrkiütést, vagy egyéb kellemetlen mellékhatást is okozhat.

Milyen tünetei vannak a mandulagyulladásnak és hogyan diagnosztizálható?

A legjellemzőbb tünet a láz, nyeléskor fokozódó, olykor fülbe sugárzó torokfájás, duzzadt nyirokcsomók és mandulák. Amennyiben orrfolyás, ízületi fájdalom, köhögés is fellép, az vírusos eredetű fertőzésre utalhat. A mandulákon megjelenő fehér, gennyes pöttyök tüszős mandulagyulladás jelei lehetnek. A fájdalmas tüneteket megváltozott hang és szájnyitási nehezítettség kísérheti, súlyos esetben pedig tályog is kialakulhat. A laborvizsgálat segíthet kideríteni, hogy baktérium vagy vírus okoz-e betegséget.

Miért fontos a mandulagyulladás kezelése?

Szerencsés esetben a kezelés után a mandulák fájdalma, gyulladása megszűnik és elmúlnak a kellemetlen panaszok. Ám vannak olyan helyzetek, amikor a mandulagyulladásnak komolyabb szövődményei is lehetnek. Ilyen például a tüszős mandulagyulladás után fellépő fentebb említett tályog, reumás láz, vesegyulladás, vagy ritkább esetben a szepszis. Nagyon fontos a kezelés pontos betartása, valamint a betegség lezajlása utáni kontrollvizsgálat. Annak érdekében, hogy az orvos a szövődményeket felismerhesse, vérvételre, EKG-ra és vizeletvizsgálatra is szükség lehet.

„A mandula nagy szerepet játszik az immunvédekezésben, de csak addig, amíg megfelelően működik. Krónikus mandulagyulladás esetén – ha a páciens szinte a gyógyulás után újra megbetegszik, vagy évente többször küzd mandulagyulladással – azonban mandulaműtét is szóba jöhet. Hogy mikor ajánljuk ezt a betegnek, azt minden esetben a szakorvos dönti el, ám a gyakran jelentkező torokfájás még nem indokolja” – tette hozzá a szakorvos.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja