SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyógynövényekkel felvértezve a betegségek ellen - A gyermekláncfű

Németh Ági [cikkei] - 2004-05-16
Gyermekláncfű (taraxacum officinale), kutyatej, pitypang, pongyola pitypang, oroszlánfog, békavirág
A gyermekláncfű szervezetünket salaktalanítja, tisztán tartja, mézet és salátát készíthetünk belőle, és a gyerekek kedvenc játéka

Gyógynövényekkel felvértezve a betegségek ellen - A gyermekláncfű

  A gyermekláncfű nagyon sokoldalú növény. Áprilisban és májusban virágzik, beborítja a kerteket, réteket. Már a középkorban ismerték és zöldségként emlegetik a régi könyvekben. Egy 1613-ban készült könyvben már arról írtak, hogy hogyan kell termeszteni a gyermekláncfüvet a kertekben. Évelő növény, sárga virága van és a szára tejnedv tartalmú. /innen a kutyatej név/ A sárga virágból kerek bolyhos gombolyag lesz, amit a gyermekek nagyon szeretnek egymásra fújni. Jó játéknak tartják. Ennek a növénynek minden része felhasználható, kitűnő gyógynövény. A legújabb kutatások során meg állapították, hogy milyen kitűnő hatással van a vesére és az epére. Serkenti az epeműködést és élénkíti az anyagcserét, és jó hatással van az emésztésre. Salaktalanítja a szervezetünket, és rendben tartja a közérzetünket. Tavasszal ajánlatos egy gyógytea kúrát tartani a gyermekláncfű teából, mert megszünteti a tavaszi fáradságot. Szinte megújulunk tőle. Hatására üdébb lesz a bőrünk, a szemünk körül eltűnnek az ödémák, a karikák, mert a szervezetünkből távoznak a méreg és salakanyagok. Megszünteti a bőrviszketést, sömört, és kiütéseket.

Gyűjtjük a gyökerét és a levelét.

 

  Hatóanyaga: flavonidok, inulin, cukor , nyálka, káliumsó, magnézium, taraxicin/ez a legfontosabb hatóanyag/

 

 Teáját használjuk: anyagcserezavarok, epe, máj, vesebajok, köszvény, reuma,

vizelethajtás

 Várandós anyák ne használják vagy csak kis mértékben, mert vizelet hajtó hat van, kitűnően alkalmazzák még sárgaság és lépbántalmak, bélférgesség, esetén is.

 

 Teakészítés: egy púpozott teáskanál gyermekláncfüvet, 3dl hideg vízbe éjszakára beáztatunk, és másnap reggel leszűrjük. Megmelegítjük és langyosan kortyolva, reggeli előtt és utána egy félórával kell fogyasztani.

 

Tea rossz emésztésre:

·        édeskömény   10 g

·        gyermekláncfű  gyökér 30 g

·        tarackbúza gyökértörzs 30 g

·        katángkórógyökér 30 g

 

 Teakészítés: a teafüveket össze kell keverni. Két kávéskanál teafüvet,  2dl vízben 10 percig kell főzni, és utána leszűrni., 2-3 csésze a napi ajánlott adag. 

 Szára: cukorbetegségre ajánlott 10db jól meg mosott szárat elrágcsálni /nagyon jó hatással van a cukorbetegségre.

 

 Salátakészítés: Friss gyökeréből és a leveléből készíthetünk salátát / majonézes tojás salátába keverve nagyon finom

 

 Készítsünk pitypang mézet, nagyon finom és egészséges! Most itt az ideje a mézkészítésnek, mert a sok esőtől tele vannak a kertek a gyönyörű sárga virágú pitypanggal.

Hozzávalók:

§ két marék pitypang

§ 1 l víz

§ 1 kg cukor

§ 2 karika citrom 

 Mézkészítés: két nagy marék pitypang virágot 1 l vízben felfőzünk, amikor a víz bugyogni kezd, levesszük a tűzhelyről, és másnapig állni hagyjuk. Leszűrjük a főzetet, és jól kinyomkodjuk. Az 1 l léhez hozzáadjuk a cukrot, a citromkarikát és fedő nélkül, közepes hőmérsékleten, felfőzzük. Vigyázni kell, hogy ne forrjon, és ne legyen nagyon sűrű, mert akkor kikristályosodik.

 

  Nagyom finom és egészséges mézet kapunk.  Ha kihűlt, üvegekbe töltjük. Érdemes egy kis fáradságot fordítani a pitypang virág szedésére, megéri. (Aki szereti a kulinális élvezeteket, az tehet az üvegbe egész diószemeket). Én már több alkalommal is készítettem és nagy sikere volt a családom körében.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja