SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A memória fejlesztésének titkai

Családinet [cikkei] - 2006-08-29
A televízió távkapcsolója helyett ragadjunk inkább keresztrejtvényt, s fogyasszunk rendszeresen halat. Mindezzel ugyanis emlékező képességünket fejlesztjük, állítják ausztrál kutatók.
A memória fejlesztésének titkai

Az Ausztál Tudományos Hét keretein beül zajlott online kutatásban közel 30.000 személy vett részt. A tesztsorozatban szerepelt egy legalább 10 termékből összeállított bevásárló lista memorizálása, arcok, nevek, foglalkozások felidézése, a hosszú távú memória vizsgálata, s két kép közti különbség felfedezése.

 

A vizsgálati teszteken kívül a résztvevők kérdőívet töltöttek ki életviteli szokásaikról is.

Az eredményekben nem jelentkezett nemek közti különbség, az azonban egyértelműen kirajzolódott, hogy a napi egy óránál többet tévéző résztvevők szerepeltek a leggyengébben.

 

A napi két alkohol tartalmú italnál kevesebbet fogyasztók jobban teljesítettek az ennél nagyobb mennyiséget fogyasztókkal szemben, akiknél jellegzetesen a névmemória romlása volt megfigyelhető.

 

A memória, az emlékező képesség romlását okozhatják még depressziós tünetek, alváshiány, elhízás és a stressz.

 

A keresztrejtvényt fejtők és a heti legalább egy alkalommal halat fogyasztók kiemelkedően jól teljesítettek a bevásárló listát memorizáló feladatban.

 

Természetesen a tévé nézés sem feltétlenül okozza a memória romlását, amennyiben játékos vetélkedőket, vagy egyéb más olyan programokat választunk, melyek megmozgatják elménket. A lényeg, hogy az aktív kikapcsolódásokat keressük, legyen az keresztrejtvény fejtés, olvasás, vagy akár egy kvízjáték.

 

A hír alapjául a „Switch off TV and switch on your memory” cikk szolgált.

 

www.orvostkeresek.hu  

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja