SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Véradás és allergia

Családinet [cikkei] - 2007-05-29
A sokszor életmentő vértranszfúzió kellemetlen meglepetéseket tartogathat a páciens számára. Kutatók egy olyan esetet vizsgálnak, melynek során a betegnél vérátömlesztés után jelentkeztek mogyoróallergiás tünetek.
Véradás és allergia
  Az Archives of Internal Medicine közleménye szerint egy 80 éves, korábban nem allergiás hölgy vérátölesztésen esett át. Az eljáráshoz egy 19 éves, mogyoróallergiás lány vérét használták fel.

 Az eset után két nappal az idős hölgy mogyoróvajat fogyasztott, s néhány perc elteltével légzési nehézséggel, légszomjjal, torokszorító érzéssel, s kiütésekkel járó anafilaxiás reakció jelentkezett nála. Az anafilaxiás reakció a legsúlyosabb esetekben akár az életet veszélyeztető anafilaxiás sokkot is kiválthat, mely a fentieken kívül vérnyomás eséssel, hányással jár.

 A hölgy állapota epinephrin injekció hatására néhány órán belül jelentősen javult. Egy hét elteltével az elvégzett vizsgálatok igazolták a mogyoróallergia kialakulását. Két, illetve három hónap elteltével a megismételt vizsgálatok során azonban folyamatosan csökkent, majd teljesen megszűnt az allergiát mutató IgE antitest. A hölgy ezután semmilyen allergiás reakciót nem mutatott mogyorófélék fogyasztása után.

 Az esetet számos vizsgálat követte. Ezek igazolták, hogy a mogyoró-allergiát mutató IgE szintje a frissen fagyasztott vérplazmában volt a legmagasabb. Az Amerikai Vöröskereszt irányelvei nem zárják ki, hogy allergiás személyek adjanak vért, amennyiben a véradás idején egészségesek.

 A cikkel kapcsolatban érdeklődjön bővebben a Budai Allergiaközpontban.
web: www.allergiakozpont.hu
email: info@allergiakozpont.hu
tel: 06 30 6319309

A hír alapjául a „Could Blood Transfusion Transfer Peanut Allergy?” cikk szolgált.

www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja