SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyógyszerallergia

Családinet [cikkei] - 2007-06-07
A gyógyszerekhez mellékelt betegtájékoztatón rendszerint megtalálható a készítmény szedésének hatására jelentkező esetleges mellékhatások listája. Mindannyian tapasztaltuk már ilyen esetekben például a gyomorégés, fejfájás, szédülés kellemetlen érzését. Vannak azonban ennél jóval súlyosabb esetek is, amikor a beteg az adott készítményre allergiás.
Gyógyszerallergia

A gyógyszer allergia épp olyan allergiás reakció, s ugyan azon immunsejtek és kémiai anyagok közreműködésével jön létre, mint a szénanátha, mogyoróallergia, vagy az allergiás kontakt dermatitisz.

Az allergiás reakció rendszerint nem a gyógyszer első bevételénél jelentkezik. Az érzékenység fokozatosan alakul ki, s miután az immunrendszer felismeri a gyógyszer hatóanyagait, a sokadik alkalmazása során megkezdődik az olyan gyulladást okozó anyagok kibocsátása, mint amilyen például a hisztamin, s allergiás tünetek jelentkeznek.

Amennyiben egy gyógyszerre már jelentkezett allergiás reakció, úgy előfordulhat, hogy más, hatóanyagaiban hasonló szerre is tapasztalunk hasonló tüneteket. Mindenképpen fontos azonban, hogy a jeleket pontosan elkülönítsük a gyógyszer mellékhatásaitól.

A gyógyszerallergia enyhébb tünetei közé tartoznak a kiütések, viszketés, csalánkiütés. Ezzel szemben a mellékhatások többnyire hányinger, hányás, hasmenés, fejfájás, izomfájdalmak, fáradtság formájában jelentkeznek.

A súlyosabb, gyógyszerallergiára utaló tünetek a légzési nehézség, az arc duzzanata, hirtelen vérnyomásesés és szabálytalan szívverés. A mellékhatások súlyosabb formái pedig máj és vesekárosodással járhatnak, okozhatnak vérzést, eszméletvesztést.

Valóban ajánlott tehát minden olyan készítmény szedése előtt szakember tanácsát kérnünk, melyet korábban nem használtunk. Ez különösen fontos olyan esetekben, ha tapasztaltunk már gyógyszerekre adott allergiás reakciót. Fennálló gyógyszerallergiás betegségünkről ne mulasszuk el tájékoztatni a bennünket kezelő orvosokat sem.

Amennyiben gyógyszer allergiára gyanakszunk, érdemes bőrpróbát végeztetnünk, s így elkerülhetők a súlyos reakciók. A kiütések, a viszketés csillapítására használjunk antihisztamin tartalmú készítmányeket. A tünetekről minden esetben tájékoztassuk kezelőorvosunkat.

www.orvostkeresek.hu

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja