SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Benedek Tibor és a genetika

Dr. Nagy Zsolt (PhD) [cikkei] - 2009-09-03
Benedek Tibor, a háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó és most már háromszoros apuka a sport mellett egy merőben más területen próbálja ki magát, a tudományban próbálja kamatoztatni eddigi tudását és tapasztalatait. A genetika tudományába ásta bele magát és lett sportgenetikai szakmai felelős.
Benedek Tibor és a genetika

Sport és Genetika

A genetika napjainkban még igen sok ember számára idegenként csengő fogalom és sokan gondolhatják, hogy ez a két terület igen távol esik egymástól. Azonban, ha jobban az információk mögé látunk és gondolunk, megtudhatjuk, hogy nem is annyira függetleníthetőek egymástól.
A NAGY GÉN Kft társtulajdonosaként Benedek Tibornak lehetősége nyílik egyre több hasznosabbnál hasznosabb információt gyűjteni arról, hogy a géndiagnosztika hogyan lehet az emberek segítségére, miképpen tud válaszokkal szolgálni a felmerülő egészségügyi problémákra és mennyire
fontos tényezője lehet a sport világának is.

Benedek Tibor:

Mindig is érdeklődtem az iránt, hogy hogyan lehet testalkatot, izomalkatot vagy akár regenerációs képességet előre jelezni egy gyermek vagy junior korú sportolónál. EztBenedek Tibor azért tartom fontosnak, mert a 20 éve tartó profi pályafutásom után az edzői szakképesítésemet szeretném felhasználni az utánpótlás nevelésében. Olimpiai bajnokként szeretném, ha az utánam következő generációk ugyanúgy a modern orvostudományi és sporttudományi eszközöket vehetnék igénybe, mint a világ más területein élők. Sokszor tapasztaltam, hogy a magyar sportolók küzdő ereje és elszántsága egyes esetekben kevésbé tudja felvenni a harcot, a felkészülésüket modern tudományokkal támogatott sportolókkal. (Természetesen itt a legális vizsgálatokra és mérésekre gondolok. A doppingszerek és azok alkalmazása nem tartozik az általam említett módszerekhez).

A genetika tudományát, a génvizsgálatokat és a géntérképezést egy nagyon fontos és hasznos szűrővizsgálatnak tartom. A géntérképezés módszerével előre jelezhető a későbbi testalkat, kapacitás, betegségekre való fogékonyság, amely nagy segítséget nyújt a szülőknek és az edzőknek a megfelelő és gyermekre szabott sportágválasztásban.

A sporttudományi felméréseknek fontos része a géntérképezés. A géntérképezés egy alapot nyújt arra, hogy az egyéb sporttudományi módszereket felhasználva eredményes sportolók születhessenek. Itt nem csak profi, hanem amatőr sportolókra is gondolok, hiszen az egészséges magyar lakosság eléréséhez nélkülözhetetlen a rendszeres testmozgás. Sokszor felmerült bennem a gondolat egy sokadszorra kiújuló sérülés kapcsán, hogy vajon örökletesen hajlamos vagyok-e erre, vagy csak egy szerencsétlen mozdulatnak köszönhetem.
Megismerkedve a sportgenetikával és a géntérképezéssel tapasztalatot szereztem abban, hogy melyek azok a területek, ahol a géntérképezés segítségemre lehet.

Személyes tapasztalat:

Megismerve a bennünk rejlő egyedi tulajdonságokat, lehetőség nyílik egyénre szabott vitaminok szedésére, hiszen nem vagyunk egyformák, a sportolók sem egyformák, mindegyikünk szervezetének egyénre szabott igényei vannak.
Sokszor fáztam meg edzések között. Ma már tudom, vannak olyan genetikai vizsgálatok és otthon elvégezhető gyorstesztek, amelyekkel például az influenza vírusa kimutatható. Ezt azért tartom fontosnak, mert nem mindegy, hogy influenzás vagyok és így megyek edzésre, vagy csak meghűltem hazafele az utcán. Hiszen influenzásan nem vállalja az ember a hosszabb lebetegedés és szövődmények kockázatát.
Mint édesapa szeretném megőrizni családom egészségét. Ha bizonyos betegségek elkerülhetőek a géntérképezésnek köszönhetően, akkor szeretném megadni a gyermekeimnek a lehetőséget, hogy minél tovább egészségesek maradjanak. Az őssejt terápia mellett a géntérképezést tartom alkalmasnak arra, hogy hosszú távra tehessek valamit a gyermekeim egészségéért.


(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja