SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit tartsunk az otthoni elsősegélydobozban?

Kandikó Éva [cikkei] - 2010-05-05
Minden családban van egy gyógyszeres doboz, hol kisebb, hol nagyobb. Szükség is van rá, hiszen az estleges háztartási baleset, hirtelen láz vagy hasmenés gyors ellátást igényel, de nem biztos, hogy rögtön orvoshoz kell szaladni vele.
Mit tartsunk az otthoni elsősegélydobozban?

De lássuk, mit tartalmazzon a doboz! Vannak alapvető gyógyszerek, melyeknek minden házipatikában ott  a helye. Természetesen a gyógyszeres dobozt vagy ládikát gyermek számára elérhetetlenül, zárható helyen tartsuk. Ne ringassuk magunkat abban a hitben, hogy úgysem éri el, vagy a „gyermekbiztos” csomagolást nem tudja kinyitni, mert a kisgyerek felfedezőkedve és leleményessége végtelen.

  • Kisebb sebesülés ellátásához steril gézlap és mullpólya, fertőtlenítő oldat, ragtapasz, sebhintőpor, olló, csipesz
  • Digitális lázmérő
  • Hámsérülés, kidörzsölés ellenszere a Neogranormon vagy Bepanthen kenőcs
  • Enyhe égés vagy rovarcsípés tüneteinek enyhítésére Panthenol vagy Irix spray, esetleg égési kötszer
  • Láz és fájdalom csillapítására lehetőleg kétféle hatóanyagú tabletta: például Panadol és Nurofen; ezt kisgyerekek is kaphatják porrá tört formában, bár kétéves korig inkább kúpot vagy szirupot alkalmazzunk. Hasznos lehet még az Algopyrin vagy a Kalmopyrin is.
  • Allergiás tünetekre (méhcsípés!) kalcium pezsgőtabletta
  • Görcsoldó tabletta menstruációs fájdalmakra
  • Hasmenés elleni szerek: Smecta por csecsemőnek és kisgyermeknek is, vagy 3 év felett orvosi széntabletta
  • Szorulásra, ha szükséges, glicerines kúp (van külön csecsemők számára is), ez hűtőben tárolandó, mint ahogy a többi kúp és felbontott szirupos üveg is. Arra viszont fokozottan ügyeljünk, hogy a gyermek itt se férhessen hozzá!
Mindezeken túl, a gyógyszeres ládikában tároljuk az orvos által felírt gyógyszereket is. A dobozokra írjuk rá, milyen betegségre adták.
Időnként ellenőrizzük az orvosságok lejárati idejét, s a lejártakat távolítsuk el a dobozból. Tegyünk ugyanígy az esetlegesen megmaradt antibiotikumokkal is; azt mindig kizárólag orvos utasítása alapján adagoljuk! A feleslegessé vált vagy lejárt gyógyszer veszélyes hulladék, azokat minden patika térítés nélkül átveszi.
Kis házipatikánk jó szolgálatot tesz a megbetegedések, sérülések kezelésére, de elhúzódó betegség, és a különösen súlyos tünetek esetén haladéktalanul forduljunk orvoshoz!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja