SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nehezen felismerhető a lisztérzékenység

Családinet [cikkei] - 2006-05-22
A diétával karban tartható autoimmun betegség, a lisztérzékenység minden századik lakost sújtja Magyarországon. Ez az életre szóló gluténintolerancia nem tévesztendő össze a gabonaallergiával.


Nehezen felismerhető a lisztérzékenység
 

Sem az érintettek maguk, sem háziorvosuk, olykor még az emésztőrendszer specialistája, vagy a bőrgyógyász, a fogorvos szakorvos sem ismeri fel a panaszt – mondta dr. László András gasztroenterológus. Holott a felszívódási zavarra utalhat a kisgyerek külső megjelenése, a felfúvódott has, a vékony végtagok, a gyakori hasmenés. Gyanújel lehet a károsodott fogzománc.

A diagnosztizálást segítik a laboratóriumi, a vérszérum- ellenőrzések, a vékonybél bolyhainak elsorvadását mutató szövettani vizsgálat. Sok érintettnél jelentkeznek sajátos bőrtünetek. A betegség kialakulásában – a genetikai alap, a hajlam mellé társulva – nagy szerepet játszik a búza, az árpa, a rozs, a zab egyik összetevőjével, a gluténnal szembeni érzékenység.

A felszívódási zavar hiánybetegséget idéz elő. A vas, a folsav, a B12-, a D-, a K-vitamin, a kalcium elégtelen felszívódása miatt vérzékenység, csontritkulás alakulhat ki. A vashiányos vérszegénység hátterében igen gyakran található meg a lisztérzékenység, ám az orvosok ritkán gondolnak erre.

Ahogyan az is kevéssé ismert, hogy társult kórkép lehet a gyakori vetélés, az epilepszia, a depresszió. A kezeletlen lisztérzékenyeknél az átlagnépességhez képest gyakoribb egyes tumorok, például a limfóma kialakulása.

– A betegséggel kapcsolatos tájékozottság növelését célozza a május 20-án és 21-én tartandó lisztérzékenyek világnapja – mondta a betegegyesület elnöke, Koltai Tünde.

 

http://www.delmagyar.hu/cikkonly.php?action=nyomtat&cid=124479

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja