SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A globális felmelegedés fenyegeti egészségünket

Családinet [cikkei] - 2007-04-04
A globális felmelegedés nem csak a Föld ökológiai egyensúlyát veszélyezteti, de egészségünk védelme szempontjából is számos kockázattal kell szembenéznünk
A globális felmelegedés fenyegeti egészségünket

Tudósok, kutatók csoportjai évek óta igyekeznek figyelmünket felhívni a káros gázok növekvő kibocsátásának veszélyeire. Az üvegházhatás hatásai várhatóan még hosszú évekig érezhetőek lesznek, attól függetlenül, hogy a légköri szennyeződések mértéke csökken-e.

 

Az Intergovernmental Panel on Climate Change of the United Nations szervezet szerint a globális felmelegedés megközelítőleg 1950-től zajló folyamatát egyértelműen a káros gázok kibocsátása indította el és fokozza napjainkban is. A következményekkel, az emberi életeket is veszélyeztető hőhullámokkal, felmelegedéssel, növekvő szárazsággal, a tengerek szintjének emelkedésével, áradásokkal és az erős viharokkal pedig számolnunk kell.

 

A környezeti változások egészségi állapotunkat is megviselhetik. Az áradások rendszeres velejárója az ivóvíz szennyezettsége, mely fertőző betegségek terjedéséhez vezethet.

 

Az egyre gyakoribbá és hosszabbá váló szárazság növeli az éhezéssel súlytott területek nagyságát, s az élet teljes megszűnéséhez vezethet a különösen kritikus részeken, például Afrika egyes területein.

 

A klíma felmelegedése az állatvilág szerkezetében is változásokat okoz. Bizonyos melegkedvelő fajok, így például a moszkító száma növekedhet. Ezzel együtt terjedhetnek el az általuk okozott, igen súlyos betegségek úgy, mint a malária, a trópusi náthaláz, sárgaláz és afrikai álomkór. A következmények már napjainkban is jelentkeznek, ugyanis megfigyelhető ezen betegségek terjedése olyan területeken, ahol korábban egyaránt nem volt jellemző.

 

Az Egyesült Államok országaiban is megfigyelhető, hogy bizonyos kullancs, moszkító, vagy egyéb, betegségeket hordozó rovarfajok ismét felbukkanak olyan területeken, amelyek korábban túl hidegnek bizonyultak túlélésükhöz.

 

A növekvő légszennyezettség ezzel együtt várhatóan a légúti-, szív- és érrendszeri betegségektől szenvedők számának emelkedését okozza. A felmelegedés ideális körülményeket teremt a pollen és a penészgomba fokozott terjedéséhez.

 

A negatív következmények kezelésének, csökkentésének egyik lépése a fejlődő országok egészségügyi ellátásának fejlesztése. A klímaváltozás ugyanis leginkább azokat a területeket érinti, melyek egyértelműen nem rendelkeznek kellő felszereltséggel a probléma kezeléséhez.

 

Természetesen a változások csakis összefogások mentén valósulhatnak meg. A természetes energiaforrások előtérbe helyezésével, a környezeti szennyezések csökkentésével a súlyos következmények mérsékelhetők.

 

A hír alapjául a „Global Warming Poses Health Threats” cikk szolgált.

www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja