SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyermekkori rendellenességek és terápiák - gyógytorna

Családinet [cikkei] - 2008-04-29
Gyermeke egészsége minden szülő számára a legfontosabb. Óvjuk őket a legkisebb megfázástól, sérüléstől is. Mégis megannyi szülőnek kell megbarátkoznia a gondolattal, hogy gyermeke problémákkal küszködik, esetleg fogyatékos.

Sorozatunkban olvashatnak az ismertebb gyermekkori problémákról és a gyógymódokból is összegyűjtöttünk néhányat, külföldi tapasztalatok alapján.



Gyermekkori rendellenességek és terápiák - gyógytorna

Sok szülő fordul orvoshoz, mert rossznak ítéli meg gyermeke tartását, járását, mozgásszervi panaszokra gyanakszik.
 A gyógytorna nemcsak ezeken, de sérülések kezelésében, belső szervek és az idegrendszer betegségeinek leküzdésében is segíthet. Mobilitást és stabilitást elősegítő gyakorlatok, izomgörcsöket, alkati hipo- és hipertóniát orvosló technikákat alkalmaznak a terápiák során, javítva és erősítve ezzel a gyenge izomzatot.
Az alábbiakban ismerkedjünk meg két terápiával, melyek sikeresen alkalmazhatók hasonló problémák esetén.


A Bobath-terápiával jól kezelhetővé válnak a központi idegrendszeri megbetegedések, mozgásbeli zavarok, bénulási tünetek, egy testrész teljes vagy részleges bénulása, tartási, egyensúlyi, mozgási nehézségek, hipo- és hipertónia. A legjobb, ha a gyógytornát már pár hónaposan elkezdjük, később pedig felkereshetünk egy Bobath-terápiára szakosodott gyógytornászt. (A keresésben kérjük a háziorvos segítségét!) Ennél a kezelésnél is nagyon fontos a szülő közreműködése. A gyógytornász által kiadott feladatok egyszerűbbé válnak, ha a szülő eltanulja a fogásokat, amelyekkel segítheti gyermekét, a következő órán pedig egyeztethet a kezelőorvossal.

A Vojta-terápiánál talán még fontosabb a szülő szerepe, akinek olykor el kell viselnie, hogy ez a hatékony terápia kisebb fájdalmakat okozhat a gyermekének és ezt minden bizonnyal nem fogja megköszönni. Ez a terápia ugyanis közvetlenül avatkozik be a mozgást és tartást irányító agyi folyamatokba. Alkalmazható már a szülést követő hónapokban, de kortól függetlenül is. A Vojta-folyamat során hason-, hanyatt- és oldalfekvésből kiindulva ingereket keltenek a törzsön és a végtagokon, melyek különböző reakciókat váltanak ki, reflexeik működtetésével erősítve tehát a gyermek gyengeségeit. A kívánt izomaktivitás egy meghatározott izületre kifejtett nyomás segítségével valósul meg, javítva ezzel a térérzéket és az önészlelést. Ugyanakkor pozitív mellékhatásai is vannak a kezelésnek, mint a légzés mélyülése, a vérkeringés és az emésztés javulása. Ebből kifolyólag a Vojta-terápia sok gyermekgyógyászati, ortopédiai, sebészeti és ideggyógyászati kezelés alapját képezi.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja