SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Így spórolj: Házi zabtej készítése IR-eseknek

Heim Georgina [cikkei] - 2023-08-24
Szeretem az otthon, egyszerűen elkészíthető dolgokat, és mivel tudom mennyire sokatoknak érzékeny a tej-téma (köztük nekem is), így megosztom veletek ezt a pofonegyszerű, ámde annál finomabb zabtej receptemet.
Így spórolj: Házi zabtej készítése IR-eseknek

Eléggé sok házi növényi tejjel kísérleteztem már az évek alatt, de a fő szempont mindig az volt, hogy ne kelljen hozzá magtejkészítő gépet vennem. A kókusztej, a máktej, a basmati rizstej, de még folytathatnám a sort, nálam nagy kedvenc. Ahogyan ez a zabtej is.

A házi zabtej készítéséről tudni kell, hogy kétféle út is van: az egyik a pörköléssel készülő, a másik az áztatós módszer. Előbbi nagyon nem jött be, ráadásul időigényesebb is, így kapásból a tutit mutatom nektek, vagyis az áztatással készülőt.

Amit még imádok a házi növényi tej készítésben, hogy nem kell semmit kidobni, így a hasznosulás 100%-os. A pépek, amik visszamaradnak, mindig felhasználásra kerülnek, vagy sütikbe, vagy akár hamis tejbegríznek is. Valljuk be, azért a mai árak mellett ez sem elhanyagolható szempont.

Az egyetlen dolog, amire érdemes figyelni, - mivel tartósítószert nem tartalmaz -, annyit készítsünk mindig, ami 1-2 napon belül elfogy. Addig pedig hűtőben tárolandó. Szuper csatos üvegeket lehet kapni ehhez.

Amit fontos megjegyeznem:

  • turmixgépet használok mindig
  • az apróbb szemű zabpelyhet ajánlom
  • teljesen mindegy, melyik márkát, vagy árkategóriát választjátok

ÁZTATÁSSAL KÉSZÜLŐ HÁZI ZABTEJ receptje:

/300 ml zabtej elkészítéséhez/

Hozzávalók:

  • 2 ek. tört zabpehely
  • 250 ml víz
  • 1 csipet só
  • 2 csipet édesítő (nálam Négyszeres erősségű cukorhelyettesítő)
  • vanília rúd/kivonat

Elkészítése:

  1. A kimért zabpelyhet nyakon öntjük forralt vízzel, és 1 órán át ázni hagyjuk.
  2. Az egészet turmixba öntjük, 1 csipet sót adunk hozzá, 2 csipet édesítőt, és egy fél löttyintésnyi vanília kivonatot.
  3. Fél-1 perc alatt az egészet összeturmixoljuk, majd apró lyukú szűrőn (vagy textil pelenkán) leszűrjük.
  4. A visszamaradt pépet ne dobjuk ki, fel tudjuk használni akár zabkásába.
  5. Az elkészült zabtejet csatos üvegbe töltjük, és hűtőben tároljuk.
  6. (Ha hígabbra szeretnénk, nyugodtan adjunk hozzá még forralt vizet.)

Mi készült belőle?

A fenti összetevőkkel “testes” zabtejet kapunk, ami szerintem pont jó. Gondoltam kakaót varázsolok belőle, de nagy szerencsémre, inkább forró csoki lett az eredmény! Így:

Hozzávalók:

  • 1 bögrényi zabtej felmelegítve
  • 2 teáskanál holland kakaópor
  • édesítő ízlés szerint.

Van ennél egyszerűbb forró csoki, ami nem instant?

Inzulinrezisztencia diétában a zabtej szénhidráttartalmával számolnod kell, illetve fogyasztása reggel és este nem ajánlott a felszívódása miatt.

Heim Georgina


Heim Georgina
táplálkozástudományi szakértő, inzulinrezisztencia specialista, életmód- és hormontanácsadó

Elérhetőségeim:
Email: mail@stop-sugar.hu
Honlap: www.stop-sugar.hu/
Facebook: Stop-Sugar by Gina
Instagram: STOP-SUGAR by Gina

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja