SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Komposztálás: vissza a gyökerekhez!

Gellért Miklós [cikkei] - 2011-05-19
Az őszi, kultikus füstfellegek, a kukába gyömöszölt konyhai hulladékok, a bezsákolt fűnyesedék láttán jogos a feltevés: fontos, sőt alapvető ismeretek hiányoznak a mindennapjainkból. Az élő természettől olyannyira elidegenedett, technikai társadalomban élő ember jórészt elfeledte, hogyan kell visszajuttatni a zöldjavakat a természet örök körforgásába.

Komposztálás: vissza a gyökerekhez!

komposztalasA komposztálás, azaz a humuszképződés évmilliók óta zajlik a természetben. Őseink időtlen idők óta hozzászoktak, hogy a környezetükben képződő természetes eredetű anyagok átalakulnak, ha a természetre bízzák őket. Manapság az óriási méretekben keletkező hulladékhegyekben megbúvó szervesanyagok már fel sem tűnnek az átlagembernek. Pedig a krumplihéj, a borsóhüvely, az almacsutka, a falevél, a kerti nyesedék, a levágott fű hétről hétre akár az összes hulladék 30-50 százalékát elérő mértékben kerül a kukába és ezáltal a hulladéklerakókba. Az sem túlságosan ésszerű módszer, amikor ezeket az anyagokat úgymond szelektíven gyűjtik, és esetleg komposztálásra elszállítják. Egyre fogyatkozó és ezért dráguló energiaforrásainkat ilyen felesleges, sőt káros tevékenységre pazarolni, óriási luxusnak tűnik. Nem beszélve arról, hogy a levágott fű vagy a falevelek folyamatos eltávolításával kertjeink talaját megfosztjuk a létfontosságú tápanyag-utánpótlástól.

A komposztálás másik, nem kevésbé fontos célterülete tehát a talajok újraélesztése. Az elmúlt évtizedek intenzív kert- és mezőgazdálkodása rendkívül súlyos károkat okozott a talajoknak és ezért a növény- és állatvilágnak. A „korszerű” mezőgazdálkodásban elterjedt műtrágyák például éppen egy nagyságrenddel kevesebb tápanyagot tartalmaznak a szükségesnél. Így már érthetővé válik, miért olyan rosszminőségűek, íztelenek mai élelmiszereink vagy, hogy miért virágzik olyannyira a táplálék-kiegészítő ipar. Mivel a biotermékeket szervesanyagban gazdag talajokban termelik, a minőségük is összehasonlíthatatlanul jobb. A szermaradvány mentességről most ne is beszéljünk…

Az utóbbi években az ősszel lehullott lomb közutálatnak örvendő, levegőszennyező elégetésének visszaszorítására több fővárosi kerületben, illetve vidéki településen bevezették a levelek begyűjtését és elszállítását. A jó szándék mellett azonban elfelejtették önmaguknak feltenni a kérdést: környezetileg jobb-e, ha levelek helyett üzemanyagot égetünk. Van azonban más, jobb megoldás is.

Az elmúlt évtizedben jómagam is jó néhány sikeres komposztálási program szervezésében vettem részt. Országosan is már jócskán száz fölött van azoknak a településeknek a száma, ahol pályázati forrásból házi komposztálási program indult. Ez azt igazolja, hogy jól kiválasztott módszerekkel igenis megváltoztatható a rossz tendencia. Kertes-, vagy családi házban, iskolában, óvodában, különböző más intézményben, közparkban, és ki tudja még hányféle helyszínen (uram bocsá még erkélyen is) lehet komposztálni. Ezzel bizony akár még a szemétdíjunk is csökkenhet. Mindent összevetve: komposztálással különösebb megterhelés nélkül a jelen mellett a jövőnek is jó szolgálatot tehetünk.

Komposztgazda tanfolyam a SZIKÉ-nél

Egyik legfontosabb megújuló energiaforrásunk a termőtalaj, hiszen az élővilág jelentős részének, közte az embernek is a tápanyagokban gazdag termőföld biztosítja az életben maradását. Ennek ellenére az elmúlt évtizedekben világszerte és sajnos idehaza is a talajok jelentős pusztulásának lehettünk tanúi. A tanfolyam segítséget kíván nyújtani a természetben zajló folyamatok megértéséhez, a talajok újraélesztésének és a zöldjavakkal való ésszerű gazdálkodásnak a megtanulásához.

További információ: http://szike.zpok.hu/hirkomposzt

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja